Krajský radní přišel o řidičský průkaz, úřad mu body vrátil

Brno - Protekce nebo možnost, kterou máme všichni? Jihomoravský krajský radní Jiří Janda přišel loni o řidičský průkaz, protože nasbíral 12 trestných bodů. Odvolal se ale ke krajskému úřadu a ten jedno rozhodnutí o přestupku zrušil. Podle úřadu vše naprosto v pořádku, Jandovi kritici ale upozorňují na to, že pardon od vlastního zaměstnavatele rozhodně čistý není. Na případ jako první upozornila Mladá fronta Dnes.

Jihomoravský radní pro školství a hodonínský zastupitel Jiří Janda (ČSSD)vzorný řidič nejspíš nebude. Úřad v Hodoníně mu loni napočítal 12 trestných bodů a odebral řidičský průkaz. Teď už zase řídí. Krajský úřad vyhověl jednomu z jeho odvolání a jeden z přestupků smazal.

„Jednalo se o závažný problém v souvislosti s vyhotovením rozhodnutí o přestupku. Každé rozhodnutí musí obsahovat zákonem stanovené požadavky a toto rozhodnutí hodonínských úředníků tyto požadavky nesplňovalo,“ vysvětluje důvody, proč má radní řidičský průkaz zpět, vedoucí odboru dopravy Rostislav Snovický.

Video Vyjádření Jiřího Jandy (ČSSD), radního Jihomoravského kraje
video

Vyjádření Jiřího Jandy (ČSSD), radního Jihomoravského kraje

„Já jsem využil všech zákonných prostředků a dál se k tomu nehodlám vyjadřovat,“ reagoval Janda.

Rovní a rovnější

Jandovo jednání už ale vyvolalo vlnu ostré kritiky. Ta upozorňuje hlavně na fakt, že lidé, kteří Jandovi přestupek zrušili, ho potkávají každý den na chodbě v práci. Jandovi kolegové z hodonínské ČSSD případ komentovat nechtějí. Uznávají ale, že se nezachoval nejlépe a před volbami straně rozhodně nepomohl. A na nic nečekal ani jihomoravský hejtman Michal Hašek. Na úřad okamžitě povolal ministerskou kontrolu.

Úředníci se ale zatím strachy netřesou. Podobných rozhodnutí o přestupku zruší skoro čtyři desítky ročně. Že by v případě radního Jandy udělali něco výjimečného, odmítají.