Templářské sklepy Čejkovice prodávaly víno s nejasným původem

Brno - Vinařské družstvo v Čejkovicích nakoupilo více než tunu hroznů od společnosti BJ VITIS, s.r.o., které dodala hrozny DOAL STAV, s.r.o., se sídlem v Brně. Na obchodních dokladech ale podle inspkekce chybí povinné údaje o pěstitelích hroznů. Při výrobě vína tak došlo ke smíchání hroznů známého i neznámého původu, inspekce proto nařídila jejich stažení z trhu. Celkový objem takto vyrobeného vína se pohybuje kolem 1 milionu litrů vína.

Společnost Templářské sklepy nevedla řádně vinařskou evidenci a ani ji Státní zemědělské a potravinářské

Zákaz prodeje vína ročníku 2009 z Templářských sklepů

Odrůdy:

Rulandské modré
Modrý Portugal
Muškát Moravský
Sauvignon
Tramín červený
Chardonay
Cabernet Sauvignon
Ryzlink Vlašský
Rulandské šedé
Irsai Oliver
inspekci nebyla schopna doložit. Proto nebylo možné zjistit, které šarže vína byly vyrobeny z hroznů neznámého původu, inspekce tedy zakázala prodej vybraných odrůd vín, vyrobených v loňském roce, bez ohledu na šarži výrobku.
Video Petra Hoferková z oddělení komunikace SZPI o vínu Templářských sklepů Čejkovice
video

Petra Hoferková z oddělení komunikace SZPI o vínu Templářských sklepů Čejkovice

Petra Hoferková z oddělení komunikace SZPI o vínu Templářských sklepů Čejkovice

Svatopluk Bartík, mediální zástupce Templářských sklepů Čejkovice o nákupu hroznů

Podobným případem se inspekce zabývala i v minulosti. Rozsah opatření, která tehdy přijala, ale nebyl tak rozsáhlý jako v tomto případě. České vinařské závody a Vinium Velké Pavlovice totiž následně doložily, jaké šarže vín z uvedených hroznů neznámého původu vyrobily.

Tiskové prohlášení Templářských sklepů

Templářské sklepy považují tuto informaci za naprosto nepravdivou. Prohlašují, že u veškerých vykupovaných hroznů, včetně těch jenž byly předmětem kontroly, jsou všechny průvodní doklady stvrzující nákup hroznů v souladu s právními předpisy.

Firma BJ VITIS se  na svých internetových stránkách prezentuje jako dovozce potravin a maďarského vína. Podle neoficiálních informací by právě hrozny, které nedokázaly Templářské sklepy doložit, mohly pocházet z Maďarska nebo Moldávie.

Podle ředitele Templářských sklepů Pavla Pastorka má ale jeho firma doklady v pořádku: „Kauza může být součástí konkurenčního boje, budeme se bránit soudní cestou,“ řekl České televizi.