Památkáři odmítli stavbu podzemních garáží na Zelném trhu v Brně

Brno - Památkáři odmítli parkování pod Zelným trhem v Brně. Vědecká rada ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové označila záměr za nepřijatelný. Argumentovala i polohou Zelného trhu v městské památkové zóně. Závěr z jednání poskytlo 4AM Fórum pro architekturu a média.

Garáže plánoval na náměstí stavět soukromý investor. Vzbudil nevoli aktivistů, podle nichž by tak nevratně poškodil vzhled náměstí a hrozilo by i riziko poničení historických chodeb a sklepení i barokní kašny Parnas.

Podle památkářů je záměr nepřijatelný z důvodu ochrany urbanistického,
uměleckého, architektonického a archeologického dědictví i z dalších důvodů. Upozorňují, že v městské památkové rezervaci je potřeba prostory i prostranství využívat s ohledem na jejich památkovou hodnotu. Platí to i o terénních úpravách.

„Záměr vybudování podzemních garáží obsluhovaných otevřenou rampou přímo z prostoru jednoho z nejvýznamnějších náměstí památkové rezervace je v přímém rozporu s těmito podmínkami,“ zní stanovisko památkářů.

I když je Zelný trh jedno z největších náměstí v Brně, uchoval si podle
odborníků mnohem větší intimitu než třeba náměstí Svobody. Je to i díky tržišti s převahou pěších, kde je podle památkářů „prolínání s dopravou nežádoucí až nebezpečné“.

Architekt Jaroslav Dokoupil jako zástupce investora stavbu i na jednání vědecké rady obhajoval s tím, že jejím cílem je návrat lidí do centra, kde
mají také mít komfort a místo k zaparkování. Památkáři naopak argumentovali
archeologicky cenným podložím, které prý začíná hned pod dlažbou. Zohlednili i protesty, které záměr vyvolal, a označili ho za bezprecedentní. „Neměl by být společensky přijatelný obecně, tedy nejen z titulu památkové ochrany náměstí,“ uvedli. Firma dosud k záměru nezískala územní rozhodnutí, připravovala teprve dokumenty.

Co na to říkají brněnští politici?

S garážemi na Zelném trhu ještě v minulém volebním období souhlasili tehdejší brněnští radní. Podle pozdějšího vyjádření některých z nich však neměli úplné informace, a mnozí proto pohled přehodnotili. Aktuálně se má k záměru vyjádřit zastupitelstvo, které mimo jiné bude reagovat na petice lidí proti garážím. Svůj nesouhlas s projektem dopředu vyjádřila například opoziční Strana zelených.

Mezi odpůrci garáží napříč stranami se nakonec pravděpodobně najde dost hlasů, aby záměr zkrachoval, vyplývá ze čtvrtečního vyjádření primátorova náměstka Olivera Pospíšila (ČSSD).

Video Reportáž Elišky Bučinové
video

Reportáž Elišky Bučinové

Reportáž Elišky Bučinové

NU 10.12.10

Znalec brněnského podzemí Aleš Svoboda o podzemních garážích pod Zelným trhem

Projektant podzemních garáží Robert Juřík o projektu gáráží pod Zelným trhem