Během dvou dnů údajně znásilnil pět žen, hrozí mu 12 let

Ostrava - Třiačtyřicetiletý Miroslav Darebník z Hodonína čelí před Krajským soudem v Ostravě obžalobě z pěti znásilnění či pokusů o ně během pouhých dvou dnů. Muž útočil, když jel za dcerou slavit narozeniny. Ke všem bodům obžaloby se přiznal. Uvedl jen, že si už nepamatuje na některé detaily. Své jednání už dříve označil za zkrat. Dvěma obětem ještě nebylo 15 let. Další tři napadené byly ve věku od 17 do 31 let. Dva z pěti útoků policie kvalifikovala jako pokus o znásilnění, další tři pak jako dokonaný zločin. V minulosti byl Darebník už čtyřikrát trestán za činy se sexuálním podtextem - obnažoval se na veřejnosti. Podle předsedy senátu padne rozsudek nejdříve 19. ledna.

Už během vyšetřování se Darebník přiznal ke všem útokům. Nesouhlasil jen s některými detaily. Například s tím, že oběti ohrožoval nožem. „Hodně si toho nepamatuji. Mám bolesti hlavy. Jsem nemocný,“ řekl dnes před soudem. Uvedl také, že kdyby mu sexuoložka nevysadila léky, které několik let užíval, nic by se nestalo. Věk napadených i pohružka násilím jsou ale podle státního zástupce Petra Kondělky hlavní důvody, proč je společenská nebezpečnost pachatele velmi vysoká.

Kriminalisté muže dopadli jen několik dnů od útoků

Policii se podařilo Darebníka dopadnout a obvinit po několik dnech od jeho útoku. Kriminalistům pomohli i svědci, kteří muže poznali podle sestavených portrétů. Nějakou dobu před zatčením už násilníka policisté sledovali. Byli tak například svědky toho, jak znervózněl a začal se zbavovat oblečení, které měl v době své cesty na sobě. V popelnicích tak policisté hledali vyhozené šaty a v křoví pak i kradené poznávací značky. Usvědčila ho i zkouška DNA.

Série přepadení začala 15. června, kdy muž vyrazil k bývalé rodině slavit narozeniny své dcery. Cestoval autem. V Kopřivnici na Novojičínsku ale cestu přerušil a na sídlišti si vyhlédl jedenáctiletou školačku. Vešel s ní do vchodu a pak společně nastoupili do výtahu. „Po jeho rozjezdu muž vytáhl nůž a pod pohrůžkou jeho použití donutil dívku, aby se svlékla. Poté po ní požadoval různé sexuální praktiky. Dívce se podařilo v jistém okamžiku z výtahu utéci. Muž posléze z místa činu odešel,“ popsala zločin moravskoslezská mluvčí policie Soňa Štětínská.

Sexuoložce se s útoky nesvěřil

Po prvním útoku Darebník v cestě za rodinou pokračoval. Opět ale zastavil ve Valašském Meziříčí, kde znásilnil sedmnáctiletou dívku. Odpoledne a večer potom strávil s rodinou. Následující den pokračoval do Brna, kde se sešel se svou sexuoložkou. Lékařce se ale se svým jednáním z předešlého dne nesvěřil. Při cestě zpět do Frýdku-Místku pak na ženy útočil ještě třikrát - v Kroměříži, Holešově a Bystřici pod Hostýnem.

Miroslav Darebník
Miroslav Darebník