„Hudební lahůdky“ zvou na francouzské baroko do Brna

Brno - Jako na dvoře krále slunce Ludvíka XIV. to bude dnes večer vypadat v Barokním sále Místodržitelského paláce v Brně. V rámci nepravidelného cyklu Hudební lahůdky, který pořádá Brněnské kulturní centrum, se uskuteční koncert staré hudby, tentokrát zaměřený na hudbu francouzského baroka. Českým posluchačům je budou servírovat odborníci na slovo vzatí - čtyři hudebníci a dvě skvělé tanečnice. Koncert s názvem „La soirée à Versailles“ začíná v 19:30 hodin.

Jediným zahraničním interpretem dočasného hudebního uskupení je Marc Hervieux, flétnista a zároveň umělecký vedoucí souboru z francouzského Strassburgu, kde hrála i jeho dnešní hudební kolegyně Marta Kratochvílová. Ta dnes představí nástroj zvaný traverso neboli barokní příčná flétna. Další nástroj, viola da gamba, se dostane do rukou zkušeného Petra Wagnera, barokní kytara a theorba neboli basová loutna zase Janu Čižmářovi, který je i dramaturgem celého cyklu.

„V tomto složení zahrajeme úplně poprvé a dost možná, že i naposled,“ smál se před premiérou Čižmář a dodal, že nejen tím bude dnešní koncert vyjímečný. „Každý koncert se snažíme oživovat i dalšími druhy umění, většinou to bývá umění výtvarné, kdy za doprovodu hudby umělci tvoří, improvizují. Tentokrát jsme zvolili tanec.“

Video NO COMMENT: zkouška večerního koncertu francouzské barokní hudby
video

NO COMMENT: zkouška večerního koncertu francouzské barokní hudby

Francouzská barokní hudba je bez tance téměř nemyslitelná. Ludvík XIV. byl od mládí ctitelem různých druhů umění. Ale nejvíce se jako vynikající tanečník zapojoval právě do velkolepých hudebních a baletních produkcí. Hudba a tanec byly zkrátka in a kdo na dvoře ve Versailles netancoval a nemuzicíroval, jako by ani nebyl. Své taneční improvizace na barokní hudbu dnes v Místodržitelském paláci předvedou Hana a Jitka Košíkovy.

Cyklus komorních večerů staré hudby bude pokračovat po celý rok, po čínském, španělském a francouzském baroku přijde na řadu v dubnu italská hudba pozdního středověku, v květnu hudba z britských ostrovů 17. a 18 století, v červnu budou na pořadu Preludia fugy J. S. Bacha. „Začali jsem představovat starou, často neznámou hudbu už v polovině minulého roku a lidé si na to zvykli, proto jsme se rozhodli pokračovat i v tomto roce,“ vysvětlila mluvčí Brněnského kulturního centra Jana Fantová.

Unikátní budou večery nejen samotnou hudbou, kterou běžně člověk na koncertech neslyší, ale i prostředím. Kromě sálů - Křišťálového na Staré radnici v Brně nebo Barokního v Místodržitelském paláci - se hraje třeba v kryptě katedrály svatého Petra a Pavla. S některý z budoucích koncertů by se měl uskutečnit i v brněnském podzemí.

Koncert francouzské barokní hudby
Koncert francouzské barokní hudby
Více fotek
  • Koncert francouzské barokní hudby autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2396/239590.jpg
  • Koncert barovní hudby autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2396/239586.jpg