Mateřská škola v Arnoldově vile dostala poslední výjimku

Brno - Každá třetí mateřská škola v Brně funguje s výjimkou od hygieniků. Jsou to mateřinky, z nichž mnohé sídlí v bývalých vilách, které zůstaly po válce opuštěné a nebyly jako školské účelové zařízení stavěny. A nebo jako mateřinky vznikly, ale už před desítkami let. Mají pak problémy s prostory odpovídajícími normám, s kapacitami technických sítí nebo jim chybí rekonstruované sociální zařízení. K jedné z nich patří i mateřská škola v městské části Brno-sever v takzvané Arnoldově vile, která díky výjimce od hygieniků funguje už několik let.

Jen v městské části Brno-střed je takových mateřských škol sedm, jsou však také například v Brně-Líšni, kde jich je šest. Výjimka je dočasná a všechny důvody pro její přidělení se musí vždy co nejdříve ostranit.

V Arnoldově vile, kde je 150 let starý vytápěcí systém a téměř každý den se najde nějaké problém, na výjimku spoléhají. Naposledy školce hrozilo zavření před koncem loňského roku, protože se v ní rozpadalo téměř vše. Napřed praskl kotel, pak začalo odpadávat zdivo i kachle v umývárnách a na záchodech. Městská část Brno-sever však se situací nic nedělala. A nepomohla ani petice rodičů malých předškoláků. Pomohla až medializace problému, který si vzala za své náměstkyně primátora Jana Bohuňovská (ODS). Ta školku osobně navštívila před několika měsíci a s novým vedením radnice se domluvila na případném financování rekonstrukce památkově chráněného objektu. Díky tomu se hygienici rozhodli dát školce poslední výjimku.

Video Ředitelka školky Lenka Čoupková
video

Ředitelka školky Lenka Čoupková

Arnoldova vila v Brně, ve které mateřská škola sídlí, patří mezi skvosty secese. Je jednou z dalších památných vil v městské čtvrti Černá Pole. Zatímco v sousední vile Tugendhat byla rekonstrukce zahájena letos, v souvislosti s Arnoldovou vilou se o ní 10 let pouze mluví. Za tu dobu se technický stav budovy rapidně zhoršil. Památkáři navíc prohlásili vilu letos v únoru památkou. Oprava kvůli tomu bude ještě dražší.

Napřed ale musí městská část Brno-sever vypracovat projekt případné rekonstrukce, do kterého se rozhodla investovat 4,5 milionu korun. „Měl by být do léta hotový,“ prohlásil místostarosta Brna-severu Ivan Svoboda.

Jenže projekt není všechno, někdo musí rekonstrukci zaplatit a to rozhodně neudělá Brno jen ze svého. „Ten postup bude takový, že městská část zpracuje projekt, pak požádá investiční odbor magistrátu o zpracování investičního záměru a  teprve po jeho schválení se mohou začít hledat peníze,“ poslala anabázi Bohuňovská.

A právě to by mohl být kámen úrazu. Vše má totiž svůj čas, ten úřední, a další výjimku mateřská škola nemusí dostat. Ještě letos, když byla školce dána, mohla po prvních neurotických měsících konečně ředitelka školy začít přijímat nové žáčky. Pokud se ale s opravou nezačne do konce roku 2011, hrozí školce podle ředitelky Lenky Čoupkové úplný zánik. Náměstkyně Bohuňovská ale tvrdí, že i kdyby se nestihlo začít s opravou, s hygieniky se domluví.