Jihlava má nové kino - alternativní DiOD

Jihlava – V Jihlavě se podařilo zachránit bývalé kino. Hrozilo, že se promění v tržnici, sklad nebo garáže, ale nakonec na jeho místě vznikl multifunkční divadelní sál. Zdobí jej nové promítací plátno, variabilní pódium, moderní zvukový i osvětlovací systém a navíc 150 míst k sezení. Nová jihlavská alternativní scéna se jmenuje Divadlo otevřených dveří – ve zkratce DiOD. Otevřeno bude dnes večer.

Páteční prezentační večer má být první zatěžkávací zkouškou nového sálu. Divadelní představení, vystoupení akrobatů i koncert mají ukázat všechny možnosti divadla Diod, zejména jeho variabilitu. „Víme, že kousíček odtud bylo velmi oblíbené kino Vysočina a z toho se stal sklad nábytku. To hrozilo i kinu Sokol,“ pochvaluje si výsledek primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

Stavba známého architekta Bohuslava Fuchse mohla skončit i jako garáže nebo tržiště, nakonec se ve spolupráci s městem podařilo jihlavským sokolům sehnat dotaci a svou budovu přestavěli. „Celková rekonstrukce stála asi 30 milionů korun, z čehož 92,5 % hradila Evropská unie. Zbytek zaplatila tělocvičná jednota Sokol Jihlava,“ uvedla produkční DiOD Karolína Zmeková. Město bude na provoz přispívat 300 tisíci ročně.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

Po pátečním slavnostním otevření mají následovat každý týden pravidelné divadelní středy. První oficiální představení plánují v DiODu na středu 6. dubna.