Maminky v Brně pochodovaly za „opravdové“ pleny

Brno - Kolik jednorázových plen padne na jedno miminko za měsíc? Plný nákupní vozík ze supermarketu. Většina těchto plen je navíc vyrobená z chemicky bělené celulózy a v přírodě se prakticky nikdy nerozloží. Ekologickým řešením jsou látkové pleny - jejich výhody dnes demonstrovaly maminky v ulicích Brna. S dětmi malovaly křídou po chodnících, zastavovaly lidi s letáčky a snažily se jim ukázat, že moderní látkové pleny mají s těmi, které naše maminky denně vyvařovaly a dlouhé hodiny žehlily, pramálo společného.

„S látkovými plenami mám velmi dobré zkušenosti. Ty nové pleny se prakticky jen suší a skládají, nemusí se vůbec žehlit, takže pracnější to pro mě není,“ pochvalovala si látkové pleny maminka Michaela Cenková. „Je spousta druhů, spousta materiálů. Je potřeba se v tom zorientovat a pak už si každý najde, co mu vyhovuje,“ dodala s úsměvem.

"Pro mě osobně je největší výhoda v ekologičnosti. Pleny se nemusí pořád vyhazovat a pořád nakupovat nové. Existují dokonce studie, že i když se pleny musejí prát, tak jsou pořád ekologičtější než ty na jedno použití. A i
pro to miminko je to příjemnější, protože v jednorázovkách jsou různé chemikálie," argumentovala další z maminek Kateřina Rezková.

Video Používání látkových plen neznamená moc práce navíc, tvrdí maminky
video

Používání látkových plen neznamená moc práce navíc, tvrdí maminky

Látkové pleny jsou pro děti zdravější

Zdravotní výhody látkových plen zdůrazňují také odborníci. „Bělená buničina, která se používá k výrobě jednorázových plen, není tělu tak vlastní jako čistá bavlna. Látka se navíc lépe adaptuje na kyčelní klouby dítěte, které v raném věku potřebují oporu, aby se dobře vyvíjely,“ vysvětlila lékařka Helena Máslová z Centra psychosomatické péče v Praze.

Látkové pleny navíc zajistí lepší odvod tepla z oblasti genitálií, což může mít zejména u chlapců vliv na plodnost, a kvůli určitému nepohodlí se děti naučí dříve chodit na nočník. „Obě mé dcery neměly v životě problémy s opruzeninami, starší už v roce pleny nepotřebovala vůbec,“ potvrdila Michaela Cenková.

Aktivisté válčí s mýty a pověrami

Spoustu zastánců si moderní pleny našly zejména v západní Evropě, u nás se rozšiřují pozvolna - přitom s nimi rodina na jedno miminko ušetří až několik tisíc za rok. Na vině jsou stále předsudky. Pochod na propagaci látkových plen v Brně už podruhé uspořádalo sdružení NESEHnutí a společnost Brána k dětem v rámci Týdne opravdových plen.

„V posledních letech probíhá osvěta ve spoustě zemí a také v České republice jejich obliba zase postupně vzrůstá. Stejně si ale spousta lidí myslí, že s látkovými plenami je stejná práce jako dřív, to ale není pravda,“ řekla organizátorka pochodu Lucie Harnošová. „Snažíme se o osvětu také v oblasti zdravotnictví, protože lékaři, porodní asistentky a sestřičky mají na rodiče přece jen největší vliv. Pořádáme proto různé besedy a semináře také pro ně,“ uzavřela.

Happening za používání látkových plen
Happening za používání látkových plen