Začíná převoz kostí z kostnice pod svatým Jakubem

Brno - Lidské ostatky z podzemí brněnského kostela svatého Jakuba se dnes kvůli rekonstrukci a rozšíření kostnice stěhují dočasně do někdejšího plánovaného protiatomového krytu pod kopec Kraví hora. Při této příležitosti budou kosti odborně antropologicky přezkoumány, zdokumentovány a ošetřeny. Samotný převoz ostatků potrvá asi dva měsíce a místo jejich „uskladnění“ vybrali archeologové záměrně. Má ty nejlepší klimatické podmínky.

„Prostor krypty musíme uvolnit tak, aby se daly udělat statické a stavební úpravy, které jsou v kostnici potřebné,“ uvedl jako důvod stěhování odborník na brněnské podzemí Aleš Svoboda. Samotné vyklízení dvaceti metrů chodeb plných kostí potrvá dva měsíce. Každá kost se musí opatrně vyjmout, uložit do krabice, zaevidovat a pak teprve odvézt.

Kryt na Kraví hoře byl zvolen pro svou přístupnost a klima vyhovující kosterním pozůstatkům. V prostorách krytu sanovaného roku 2003 proběhne dokumentace a odborné archeologické a antropologické ošetření a přezkoumání kostí. Zpátky do již opravené a zrekonstruované kostnice se ostatky vrátí po 3 až 5 měsících.

Video Převoz kostí na Kraví horu
video

Převoz kostí na Kraví horu

Po vyklizení kostnice budou kosti zkoumat antropologové. „Jsme velice zvědaví na výsledky zkoumání. Mohla by být zodpovězena jedna ze základních otázek původu Brňanů. Do české vesničky totiž podle dosavadních soudů přišli obyvatelé německy mluvící. Buď z Německa nebo Rakouska. Snad se dozvíme i ze kterých částí,“ uvedl k výzkumu kostí archeolog Antonín Zůbek.

V samotné kostnici se mezitím nainstaluje vzduchotechnika, rozvody elektřiny určené také pro případné nasvícení prostor. Teprve pak se kosti vrátí na své místo. „Kosti zde budou instalovány ve velmi pečlivých sestavách, aby se mezi nimi dalo procházet a aby byly provětrávané. Máme speciální sítě a konstrukce, do kterých je budeme ukládat podél stěn. Díky provětrávání kostí tak nebude docházet k jejich dalšímu rozpadávání, jako se tomu dělo až do objevení kostnice,“ řekl Svoboda.

Na zdech budou umístěny náhrobky, které byly součástí původního hřbitova, jenž lemoval kostel. Archeologové je našli v jedné z kostelních krypt. „Kostnice bude vybavena uměleckými díly současných brněnských výtvarníků,“ dodal Svoboda.

Brněnská kostnice s 50 tisíci kusy kosterních pozůstatků, která je druhou největší v Evropě, by měla být po rekonstrukci znovu k dispozici v prosinci. První návštěvníci by tak novou expozici mohli navštívit oproti původním předpokladům již v dubnu příštího roku.

Odborný převoz kosterního materiálu do katakomb na Kraví horu
Odborný převoz kosterního materiálu do katakomb na Kraví horu
Více fotek
  • Odborný převoz kosterního materiálu do katakomb na Kraví horu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2617/261630.jpg
  • Kosterní pozůstatky v kostnici pod svatým Jakubem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2617/261624.jpg