Kina ve Zlínském kraji se už těší na nové diváky

Kroměříž, Uherské Hradiště - Rekonstrukce uherskohradišťského kina Hvězda finišuje. Multifunkční stánek nabídne zázemí nejen filmovým nadšencům, ale nově také univerzitním studentům. V nedaleké Kroměříži se naopak jediné kino změnilo ve staveniště. 2D i 3D digitální vysílání, přímé přenosy z oper i sportovních utkání. Kino Hvězda, které je každoročně srdcem Letní filmové školy, přivítá letošní festivalové návštěvníky v novém. Hvězda se navíc proměnila v multifunkční stánek. Nabídne také nově přednáškový a kongresový sál.

Náklady na rekonstrukci uherskohradišťské Hvězdy se vyšplhaly na 40 milionů korun, polovinu pokryje evropská dotace. Proměna kina ve víceúčelový stánek však znamená redukci sedadel – z původních 420 na 360. Letní filmová škola do města každoročně přiláká na 5 tisíc lidí. Boj o místo v sále tak letos bude ještě větší. „Prostor ve vestibulu se pročistil a myslím, že znovu ukazuje architekturu 60. let, tu vzdušnost a eleganci doby,“ říká k rekonstrukci ředitel Městských kin v Uherském Hradišti Josef Korvas.

Jediné kroměřížské kino - Nadsklepí - se naopak ve staveniště teprve proměnilo a na první projekci si místní počkají půl roku. Náklady jsou podobné jako v Uherském Hradišti. I zde polovinu zaplatí EU. Ještě na konci minulého roku však nebylo jisté, zda se zadlužené město do rekonstrukce pustí.

Video Rekonstrukce kroměřížského kina Nadsklepí
video

Rekonstrukce kroměřížského kina Nadsklepí

„Město je zadluženo 200 miliony, ale v letošním roce se nám 40 milionů podaří splatit, a přitom uskutečnit tuto investici. Rozpočet každého odboru se snížil o deset procent, dvacet úředníků přišlo o práci, spořit musí i příspěvkové organizace,“ popisuje útrapy nákladné rekonstrukce kroměřížská starostka Daniela Hebnarová (ODS).

V Uherském Hradišti jsou dál a spoléhají na moderní technologie. „Jsme schopni nabídnout všechny možné současně dostupné technologie včetně 2D, 3D, digitálu, přímých přenosů, oper, sportovních včetně satelitních přenosů,“ dodal ředitel Korvas.

Minulost i současnost kina Hvězda je pevně spojena se samotnou stavbou, protože projekt architekta Michala z roku 1965 vznikl podle zadání tak, že spojoval civilní kryt s veřejnou funkcí kina. Do poloviny června by měla být rekonstrukce dokončena. Termín předání veřejnosti je v pátek 8. července.

Rekonstrukce Nadsklepí za 40 milionů
Rekonstrukce Nadsklepí za 40 milionů
Více fotek
  • Rekonstrukce Nadsklepí za 40 milionů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2624/262302.jpg
  • Nový sál kina Hvězda v Uherském Hradišti autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2624/262305.jpg