Smyslová zahrada v Rudce je určena nejen pro nevidomé

Rudka - Už několik let vzniká v Rudce u Kunštátu hned vedle Jeskyně Blanických rytířů smyslová zahrada. Nevidomým a slabozrakým, stejně jako lidem vidícím, kteří dočasně přijdou o zrak pomocí klapek na oči, nabízí možnost využít při poznávání zahrady pouze hmat, čich a chuť. Poznat běžnou květinu je najednou pro mnohé velký oříšek. Zahrada je pro veřejnost otevřena každý den. Jednou do roka, vždy 12. září, se v ní koná Den bez bariér určený pro nevidomé a slabozraké. Akci každoročně připravuje obecně prospěšná společnost Kunštát profuturo, která se zaměřuje na zkvalitnění života lidí se zdravotním postižením a jejich integraci do společnosti.

Smyslová zahrada v areálu jeskyně Blanických rytířů má kompenzovat lidem se zrakovými problémy to, že si areál nemohou prohlédnout. „Nevidomí a slabozrací mohou pomocí čichu, hmatu nebo chuti rozeznávat rostliny, dřeviny, ale i různé minerály. Záměrně jsme vybrali takové, které jsou výrazné. Z rostlin je to například levandule, dobromysl nebo meduňka,“ vysvětlila Zdenka Popelková z o. p. s. Kunštát profuturo. V zahradě smyslů najdou návštěvníci také řadu soch od nevidomých sochařů a keramiku se zvukovými efekty od místních keramiků.

Ohlasy návštěvníků jsou více než pozitivní. „Je to unikátní, nádherné. Líbí se mi třeba ta zeď, která volně přechází do přírody. Výborný je i prázdný včelín, který si každý může projít a osahat,“ uvedl jeden z návštěvníků. „Včelín je uzpůsobený tomu, aby jej nevidomí mohli vnímat hmatem. Je tam reliéf včelky, kterou jsem si mohla osahat, abych věděla, jak vypadá. Jsou tam i různé včelí výrobky, ke každému jsem si přivoněla. Z toho jsem měla obrovskou radost, protože to jsem nikdy neviděla,“ popsala svoje zážitky Helena Hádlerová.

Video Reportáž Elišky Bučinové
video

Reportáž Elišky Bučinové

„V jiných zahradách se na nic sahat nesmí, u nás je to naopak žádoucí. Nevidomí díky tomu získavají další podněty a tím mohou kompenzovat to, že nevidí. A všichni vidící si u nás mohou půjčit klapky na oči a ponořit se do tmy a do role nevidomého,“ řekla Popelková. Vidící zažijí pocit nejistoty a hledání a mohou si ověřit, zda jsou schopní podle ostatních smyslů rozpoznávat známé věci. „V jistém smyslu to pro ně může být poučné a v každém případě zajímavé,“ dodala.

Smyslová zahrada v Rudce je přístupná každý den ve stejný čas jako jeskyně Blanických rytířů. Den bez bariér se koná každý rok 12. září.