Petr Angyalossy, mluvčí Vrchního soudu Olomouc, poukázal na problém, kdy se účastníci v přiměřené lhůtě nedočkali svých práv a vznikly tam nedůvodné průtahy. „Dělali jsme kontroly a právě jsme zjistili, že soudce v těch spisech, které jsou předmětem kárného stíhání, prostě měl dlouhodobou nečinnost,“ dodal předseda Okresního soudu Brno-venkov Petr Jirsa.
Kárně stíhaný soudce Milan Prchal před senátem svoji vinu uznal. Tvrdil ale, že byl zahlcen prací – špatně si ji zorganizoval, a proto vyřizování spisů nestíhal. Zmínil zejména rok 2002. Kárný senát přihlédl k tomu, že od podání žaloby soudce svoji práci výrazně zlepšil. Nepřistoupil proto k nejpřísnějšímu postihu, což je odvolání z funkce.
„Vzhledem k tomu, že se jedná o první kárné obvinění pana soudce, tak jsme mu uložili maximální finanční trest,“ uzavřel Petr Angyalossy. Olomoucký vrchní soud řešil jen letos hned několik kárných žalob. Většinou se jednalo o podobné případy, kdy soudci nestíhali svoji práci, a docházelo proto k průtahům ve spisech. Proti dnešnímu rozhodnutí si Milan Prchal může podat ještě odvolání k Nejvyššímu soudu.