Stále více polských podnikatelů zakládá firmy na severní Moravě a ve Slezsku

Ostravsko - Do Česka polské podnikatele přitahuje menší byrokracie a také levnější začátek podnikání. Jde hlavně o stavební firmy. Jen v Ostravě živnostenský úřad registruje 100 firem a podnikatelů z Polska. Další stovky podnikají na polské živnostenské oprávnění. Převládají firmy z oboru stavebnictví.

Kamil Srodka z firmy IB Center informoval, že samotné založení firmy je mnohem jednodušší než v Polsku, po pár dnech se může začít obchodovat. Hranice se otevřela, Poláci mohou proniknout na jih a čeští podnikatelé jsou pro Poláky dobrými odběrateli jejich výrobků a služeb, jak sdělil Rafal Tymol z firmy Aldo. Založení firmy v Česku stojí méně peněz než v Polsku - na minimální základní kapitál je v Polsku zapotřebí téměř dvojnásobná částka. Polští podnikatelé ale oceňují hlavně menší byrokracii.

Advokát Ludvík Juřička z firmy Ambruz a Dark se nechal slyšet, že v současné době lze v Česku založit společnost do 3-4 týdnů od okamžiku, kdy jsou k dispozici všechny potřebné dokumenty. V Polsku je potřeba počítat s dobou dvojnásobně delší. „Faktem je, že řízení ve věci obchodního rejstříku se podstatně zkrátilo, hlavní důvody spatřuji v elektronizaci obchodního rejstříku, v personální stabilizaci a také v novele živnostenského zákona,“ prohlásil soudce ostravského krajského soudu Petr Hampel.

Srovnání daňových systémů ale už nevyznívá tak jednoznačně. Daňová specialistka ze společnosti PwC Lucie Jurčíková podotkla, že administrativní náročnost plnění daňových povinností je v ČR menší než v Polsku, nicméně daňová sazba je v Polsku v současné době nižší než v ČR. Poplatky a další administrativní náklady při založení firmy se v Česku pohybují od 15 do 40 tisíc korun, v Polsku je to o třetinu více.