Starosta obce Josef Málek (KDU-ČSL) se nechal slyšet, že nejsložitější je dodržet zákon, který nedovoluje provoz školy s méně než šesti dětmi. Učitelka Markéta Findejsová si práci v malém kolektivu pochvaluje, s dětmi pracuje individuálně. Obec se 400 obyvateli si nechala na provoz malotřídky zpracovat peněžní studii.
Z ní jednoznačně vyplynulo, že zachováním i tak málo obsazené školy obec ušetří ročně asi 150 tisíc korun. Jak vysvětlil starosta, obec by například musela přispívat na dojíždění žáků do sousedních škol. Starosta i ředitelka jsou navíc přesvědčeni, že se děti v malotřídce učí lépe a rychleji. Snaží se o tom přesvědčit místní i přespolní na nejrůznějších akcích.

Reportáž a vstup Radovana Daňka
Podobných škol s velmi malým počtem žáků na Vysočině mnoho. Například v Tasově již třetím rokem uplácejí rodiče, aby své děti umístili právě do místní školy. Na druhou stranu má po dlouhých letech poklesu počtu žáků dětí ve školách zase přibývat. Podle statistik má letos k zápisům do prvních tříd přijít celkem 5 300 dětí, což je o 500 dětí více než vloni.