Po 5 letech se v ZOO v Lešné u Zlína radují z mláděte lachtana

Lešná u Zlína - Po dlouhých pěti letech se ZOO v Lešné u Zlína dočkala mláděte lachtana hřivnatého. Mládě dostalo jméno Hugo. Už o víkendu se poprvé představil návštěvníkům a novinářům. Domovinou lachtanů hřivnatých je jihoamerické pobřeží. ZOO Lešná je chová už od 80. let minulého století.

Z nejnovějšího přírůstku se ošetřovatelé v Lešné u Zlína radují podobně jako jejich kolegové v čínském Pekingu, když přijde na svět malá panda. Čekání na Huga trvalo dlouhých pět let. Během nich se v Lešné narodila dvě mrtvá mláďata. Teprve Hugo byl v pořádku a bez úhony přežil v ústraní a na suchu první měsíc, kdy pro něj voda ještě představovala smrtelné nebezpečí.

„Oni bohužel mají po narození srst uzpůsobenou tak, že se promáčí. A to je jako kdyby plaval s kožichem ve vodě, takže to je pro ně velmi nebezpečné,“ říká ošetřovatel Roman Horský. Proto dali v ZOO mládě stranou, aby nepřišlo do styku z hlubší vodou, kde by se mohlo utopit. Teď už Hugo začíná s ostatními lachtany dovádět v hlubokém bazénu před publikem.

Video Reportáž Luboše Dostála
video

Reportáž Luboše Dostála

Reportáž Luboše Dostála

Zprávy 14:00 - 11. 7. 2009

Lachtan Hugo v Zoo v Lešné u Zlína

Krátce po narození vážil malý lachtan jen deset kilogramů. Díky mateřskému mléku bohatému na tuky ale za měsíc svou váhu víc než ztrojnásobil, teď už má kolem 30 kilogramů. V dospělosti bude přitom až desetkrát těžší. Hugo zřejmě v Lešné zůstane natrvalo. Bude tu mít zodpovědný úkol, musí převzít harém po svém stárnoucím tátovi.