Památkám UNESCO na Vysočině chybí milion od kraje

Jihlava - Telč, Žďár nad Sázavou a Třebíč nemohou letos počítat s milionovou účelovou dotací od kraje Vysočina na obnovu památek zapsaných na seznamu UNESCO. Rozhodli o tom krajští zastupitelé, důvodem jsou úsporná opatření kraje kvůli výpadku daňových příjmů. Městům to působí potíže, s penězi počítala ve svých rozpočtech a některá je už i proinvestovala. V prosinci by se měla dozvědět, zda z původního příspěvku dostanou alespoň 350 tisíc korun.

„Je to položka, se kterou jsme počítali a byla už částečně investována,“ říká místostarostka Telče Hana Mülerová (ODS). „Letos poprvé po nás kraj chtěl, abychom peníze zapracovali do rozpočtu. Proinvestovali jsme je na opravu dlažby v centru města,“ dodává. Telč podle ní letos počítá s výpadkem daní kolem sedmi milionů korun. Tím, že nedostane dotaci, se schodek ještě o milion korun prohloubí. Město bude peníze škrtat například v podpoře kultury. 

Kraj Vysočina přispíval jedním milionem korun třem městům v kraji s památkami zapsanými na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO zřejmě jako jediný kraj v Česku pravidelně od roku 2003. Města je využívala většinou k opravám komunikací, pořízení městského mobiliáře, propagačních materiálů či informačních systémů.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

„Víme, že jim to může způsobit určité problémy. Ale my všichni hledáme úspory v našich rozpočtech, zrovna tak ti starostové,“ říká náměstek hejtmana kraje Vysočina Vladimír Novotný (ČSSD).

Vysočina je se třemi památkami na seznamu UNESCO krajem s největším počtem těchto památek v Česku. Na prestižním seznamu je historické jádro Telče, bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť v Třebíči a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou.0

Podle místostarosty Třebíče Miloše Maška (ČSSD) se jedná o chybné opatření, propagace daných měst slouží propagaci celého kraje. Kraj by podle něj měl šetřit jinde - například by nemusel 30 miliony korun dotovat Horácké divadlo nebo svým zaměstnancům dávat příspěvky na dopravu. „Všichni úředníci mohou být rádi, že jsou zaměstnaní na úřadech a mám dojem, že by si cestu do práce mohli zaplatit sami,“ říká Mašek. „Považuji to za výkřik pana místostarosty, protože i on dobře ví, že vývoj je kritický a že hledáme každou korunu,“ reaguje Novotný.
 
V prosinci mají zastupitelé rozhodovat o tom, jestli místo milionu pošlou letos městům příspěvek alespoň 350 tisíc korun.

Telč
Telč
Více fotek
  • Telč autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1246/124535.jpg
  • Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1246/124536.jpg