Další krok v rekonstrukci Tugendhat: Podpis smlouvy s Unistavem

Brno – Oprava vily Tugendhat bude moci konečně začít. V pravé poledne podepsali zástupci města Brna a společnost Unistav, která zvítězila ve výběrovém řízení, v Tugendhat smlouvu k rekonstrukci této funkcionalistické stavby. Unistav vybrala městská rada po letech sporů o tom, kdo zrestaurování vily vyprojektuje a jak se bude postupovat. S opravami se začne pravděpodobně v únoru, vila by pro veřejnost měla být znovu otevřena za dva roky.

Zdroj: http://www.tugendhat-villa.cz Autor: http://www.tugendhat-villa.cz

Vila Tugendhat se měla začít opravovat už před devíti lety, kdy byla zapsaná na seznam památek UNESCO. Projektanti se ale na její obnově nemohli shodnout – jejich spory léta řešily soudy i antimonopolní úřad. Firmu tak městská rada mohla vybrat až letos 5. ledna. „Firma Unistav vyhrála jednak cenou a jednak skutečně doložením těch všech podmínek zadávacího řízení. Cena je 146 milionů korun s daní a doba realizace dva roky,“ uvedl po oznámení výsledků výběrového řízení na začátku ledna náměstek brněnského primátora Ladislav Macek.

Odklad oprav se neobejde bez následků, například stav kanalizace nebo střechy je v havarijním stavu. Částečně k tomu přispěla i rekonstrukce z 80. let. „Předpokládám, že se začne opravou statiky, ta je primární. Nejvíce se obáváme materiálů, které byly použity v 80. letech, tzn. kanalizace nebo izolace střech a teras,“ prozradila správkyně vily Iveta Černá. 

Video Další krok v rekonstrukci Tugendhat
video

Další krok v rekonstrukci Tugendhat

Vilu Tugendhat navrhl pro pozemek v Brně - Černých Polích architekt Ludwig Mies van der Rohe koncem 20. let minulého století. Vila určila nová měřítka moderního bydlení. Objekt měl i originální vybavení interiéru, například řešení koupelen i topení. Původní majitelé ve vile žili osm let, než uprchli před nacistickým režimem. Za války i po ní měla vila různá využití, v 80. letech byla nepříliš ohleduplně zrekonstruována. V 90. letech v ní čeští a slovenští politici jednali o rozdělení federace.