Azylový dům drží nad vodou sponzoři, kraj peníze zastavil

Nová Ves u Chotěboře (Vysočina) – Azylovému domu Spektrum u Chotěboře na Vysočině od začátku roku pomáhají přežít dary sponzorů. Přestože krajští úředníci slibovali peníze, úřad Spektru zatím žádné peníze nedal, a to kvůli tomu, že nemá akreditaci v oblasti sociálně-právní ochrany dětí. Tedy jinak řečeno: zařízení se může starat o matky, ale už ne o jejich děti. Dohady trvají už tři měsíce a stále není konec. O pomoc chtějí provozovatelé požádat veřejnost, politické strany i podnikatele.

V lednu letošního roku se klienti azylového domu nedaleko Chotěboře báli, že přijdou o utajené bydlení a budou bez střechy nad hlavou. Chybí peníze na provoz. „Tady se o nás starají dobře, chovají se k nám jako k lidem, ne jako ke zvířatům,“ uvedla tehdy klientka azylového domu Spektrum Vysočina. V únoru kraj slíbil, že útulku pomůže. „Myslím, že do měsíce by mohli získat finanční prostředky, které budou kryty z evropského projektu,“ prohlásil 1. února letošního roku radní pro oblast sociálních služeb kraje Vysočina Petr Krčál.

V březnu žádné peníze provozovatelům od kraje také nepřišly. Nikdo z kompetentních úředníků, i přesto, že to slibovali, se v zařízení nebyl ani podívat. „Pokud nyní splní odbornou způsobilost, bude jim oprávnění ve správním řízení vydáno,“ vysvětlila vedoucí sociálního odboru kraje Vysočina Věra Švarcová. Teprve poté může azylový dům opět požádat kraj o peníze na provoz. „Pomohli podnikatelé, zaplatili celý leden. Ne naše výplaty, ale náklady, tedy nájem a elektřinu,“ podotkla zakladatelka azylového domu Spektrum Vysočina Jana Korytová. Ředitel azylového domu Ivan Koryt doplnil: „Zkusíme oslovit veřejnost, poprosíme podnikatele a politické strany, zda by nám nepomohli do té doby, než se to na krajském úřadu vyřeší.“

Video Reportáž Blanky Poulové
video

Reportáž Blanky Poulové

Provozovatelé i klienti azylového domu doufají, že je před krachem zachrání ministerstvo práce a sociálních věcí. Dotační komise, která bude peníze přidělovat, zasedne v dubnu.

/*json*/{"map":{"lat":49.755578,"lng":15.647756,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.755578,"lng":15.647756,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/