Umělecko-řemeslné zpracování textilu - tak se jmenuje obor, který by měli studovat žáci ve Valašském Meziříčí. Po ukončení maturitního studia by se z nich stali tkalci a restaurátoři. Podle vedení sklářské školy, která měla spolu s gobelínkou výuku zajišťovat, ale nový obor žáci v září studovat nezačnou.Na přijímací pohovory na jaře jich totiž přišlo málo. „Nový obor je přitom součástí našich oborů, prošel schválením kraje i ministerstva,“ nechápe nezájem studentů zástupce ředitele Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Radim Roška.
Po zavedení nového studijního oboru by Valašské Meziříčí bylo jediným místem v České republice, kde by se vyučovalo přímo v gobelínové manufaktuře. Studenti by v ní v pracovali a studovali pod dohledem odborníků. „Škola má velmi dlouhou tradici, vlastně od roku 1908 - skončila ale po roce 1989, kdy byla gobelínka zavřena,“ říká ředitel Moravské gobelínové manufaktury Jan Strýček.
Zástupcí gobelínky ale věří, že o nový obor studenti přece jen projeví zájem. „Projevily o nás zájem také některé vysoké školy z České republiky - třeba vysoká škola umělecko-průmyslová chce s námi spolupracovat, ale i školy z Evropy a dokonce ze Spojených států amerických. Studenti sem chtějí jezdit na stáže,“ tvrdí hrdě ředitel manufaktury Jan Strýček. V gobelínce již více než sto let řemeslníci ručně tkají klasické gobelíny, originální koberce a umělecké tapiserie. Navíc odborně restaurují i historické textilie.
