Stánkaři komplikují demolici tzv. svinovského plata

Ostrava – Přístup k ostravskému modernímu nádraží stále hyzdí skupina budov, kterým se říká svinovské plato. Demolice tohoto komplexu v Ostravě se zase odkládá. Stavbaři ho měli začít bourat na začátku týdne, ale nestalo se tak. Důvodem jsou stále probíhající jednání s některými stánkaři. Podle města by se situace mohla vyřešit v nejbližších dnech. Tím by mohla dlouho očekávaná demolice v centru Ostravy začít.

Zchátralá nefunkční budova, tzv. svinovské plato, už brzy přestane hyzdit přístup k modernímu vlakovému nádraží. Hlavní hala plata už je vyklizená a zamčená. Problém ale představují venkovní stánkaři. „Ještě nedošlo k uzavření dohod se všemi stánkaři. Ti ještě nevyklidili prostory, ale my doufáme, že když se nepovedlo začít demolovat 2. srpna, že demolici zahájíme v první polovině srpna,“ informuje mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.   

Zbouráním plata začne také postupná rekonstrukce svinovských mostů. Lidé tak budou muset hlavně v příštím roce počítat s dopravními komplikacemi. „Dojde k zásadním změnám dopravy, protože se budou modernizovat i tramvajové mosty, čili celý úsek bude zjednokolejněný, takže se dají čekat rozsáhlé výluky,“ říká ředitel Dopravního podniku Ostrava František Kořínek. 

Video Reportáž Alexandry Přečkové
video

Reportáž Alexandry Přečkové

Na místě starého plata vyroste moderní dopravní terminál, který propojí svinovské mosty s vlakovým nádražím. „Projekt je v hodnotě asi osm set třicet milionů korun, jedná se o společné dílo města a Moravskoslezského kraje. Samozřejmě jsou v tomto projektu velmi důležité i evropské peníze,“ dodává Andrea Vojkovská.   

Pokud půjde vše bez problémů, měl by být nový přístup na svinovské nádraží hotový v září 2012.