Obce na Vsetínsku bojují proti dopravní superkoncepci

Vsetínsko - Radnice tří největších měst Vsetínska se bouří proti takzvané superkoncepci ministerstva dopravy. Starostové Rožnova pod Radhoštěm, Valašského Meziříčí a Vsetína proto sepsali společné memorandum, které hned počátkem příštího týdne pošlou ministru dopravy Vítu Bártovi. V prohlášení žádají ministra, aby přehodnotil svou koncepci a nezanedbával v budoucnu výstavbu komunikací v regionu. Vsetínsko patří mezi oblasti se špatnou dopravní dostupností. Pokud stát nezačne tento problém v brzké době řešit, pak podle starostů tamních měst a obcí nelze v budoucnu očekávat výraznější rozvoj regionu.

Nedostatečná dopravní dostupnost, izolace od hlavních silničních tepen a v neposlední řadě zhoršené životní prostředí vinou husté dopravy, která zatěžuje centra měst. Tak vypadá aktuální dopravní situace na Vsetínsku, na niž si rozhořčení starostové stěžují prostřednictvím memoranda přímo u ministra. „Účelem toho memoranda je především apel na ministerstvo dopravy, aby se zabývalo dopravní infrastrukturou na Valašsku,“ uvedl tiskový mluvčí Rožnova pod Radhoštěm Tomáš Gross. „I tady v tomto regionu žijí lidé a je třeba se touto problematikou zabývat,“ doplnil jej místostarosta Vsetína Petr Kořenek.

Ze superkoncepce vyplývá, že ministerstvo v nejbližších letech nepočítá s výstavbou silnic Vsetínska. Podle zástupců měst to však pro region může mít fatální následky. Hrozí totiž výrazný úbytek pracovních příležitostí a s tím související nárůst nezaměstnanosti. „Začínáme mít velké problémy hlavně s firmami, které nemají zájem investovat do svých provozů a do rozvoje infrastruktury výroby,“ potvrdil mluvčí Rožnova pod Radhoštěm Tomáš Gross.

Video Reportáž Venduly Horníkové
video

Reportáž Venduly Horníkové

Toto memorandum však není jedinou aktivitou zástupců místní samosprávy. Už před dvěma týdny odeslali starostové více než tří desítek tamních měst a obcí podobné prohlášení poslancům, senátorům i ministerstvu dopravy. Dodnes však neobdrželi žádnou oficiální reakci. Ministerstvo jim pouze vzkázalo, že situací se hodlá výhledově zabývat. „Plně respektujeme prohlášení, že je potřeba zajistit kvalitní dopravní dostupnost, a navrhujeme určitá řešení. Původní materiál superkoncepce bude upravován tak, aby v něm byly i připomínky krajů,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský. 

Doprava na Vsetínsku
Doprava na Vsetínsku
Více fotek
  • Doprava na Vsetínsku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2405/240465.jpg
  • Doprava na Vsetínsku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2405/240466.jpg