Odborníci zkoumají netopýří zimoviště

Jihlava - Netopýři s příchodem jara postupně opouštějí svá tradiční zimoviště a vyhledávají život v těsném sousedství lidí. Ročně jich ale uhynou tisíce jen proto, že se z budov, kde si vytvoří kolonie, už nedostanou. Takovým příkladem jsou objekty Jaderné elektrárny Dukovany. Odborníci se proto snaží hromadnému úhynu netopýrů zabránit.  

Netopýr velký je jedním z nejrozšířenějších druhů netopýrů v Česku. Ochranáři z CHKO Žďárské vrchy výskyt kolonií netopýrů mapují pravidelně. Ve starém důlním díle na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje našli velké skupiny netopýrů. „Najdeme zde třeba netopýra velkouchého, černého a z těch běžnějších také netopýra velkého,“ vypočítává zoolog CHKO Žďárské vrchy Petr Mückstein. „V souvislosti s výskytem netopýrů můžeme říct, že u některých druhů populace narůstá,“ dodává Jaromír Čejka ze Správy CHKO Žďárské vrchy. 

Další druhem netopýrů jsou například vrápenci. Zatím jsou v jeskyních, ale s příchodem teplých dnů se i oni přestěhují třeba na půdy domů a tam vytvářejí letní kolonie. „Nikdy se nepokoušejte netopýra sami odchytit. Sice nehrozí nebezpečí, že by vás pokousal nebo nakazil, ale je lepší kontaktovat specialisty,“ radí zoolog Mückstein.  

I v hlučném prostředí strojovny Jaderné elektrárny Dukovany mají netopýři zimoviště. Právě proto se sem ochranáři vydali. Netopýři se stahují především za teplem a vlhkem a to je zřejmě i důvod toho, proč si vybrali budovy jaderné elektrárny. „Nejčastěji je nalézáme, bohužel víc mrtvé než živé, v budově reaktoru,“ říká zaměstnanec elektrárny Milan Svozil. 

A právě to se ochranářům nelíbí. Jenže kudy se netopýři do budovy dostanou, zatím nevypátrali. A nevědí to ani zaměstnanci elektrárny. „Zatím nejsme schopni říct, proč se tady vyskytují a jaká opatření přijmout, aby se ty úhyny neopakovaly,“ uvádí Jaromír Čejka. 

Ochranáři se chtějí v nejbližší době do Dukovan vrátit a do projektu ochrany netopýrů zapojit i vedení elektrárny.