Kauza bytů OKD: Stát podle Bruselu při privatizaci nepochybil

Brusel - Druhá část privatizace společnosti OKD včetně prodeje jejích bytů byla podle Evropské komise v pořádku. Vyplývá to ze zatím neveřejného rozhodnutí, které má Česká televize exkluzivně k dispozici. V Bruselu tak se svou stížností neuspělo sdružení BYTYOKD.cz, které tvrdilo, že byty OKD byly prodané pod cenou.

Další kolo sporů o 44 tisíc bytů v Moravskoslezském kraji je u konce. Podle Evropské komise stát neudělal chybu, když v roce 2004 prodával svůj menšinový podíl v důlní společnosti OKD. „Komise s potěšením oznamuje České republice, že po přezkumu informací přijala rozhodnutí, že prodej podílu ve společnosti OKD ve výši 45,88 procenta společnosti Karbon Invest neobsahoval žádný prvek státní podpory,“ napsala komise ve své zprávě.

Právě na to si stěžovalo sdružení BYTYOKD.cz, které usiluje o prodej bytů stávajícím nájemníkům. Podle sdružení nebyla jejich hodnota v prodejní ceně dostatečně promítnutá. A Karbon Invest měl zaplatit o 1,7 miliardy víc. Teď sdružení kritizuje i rozhodnutí komise. „Považujeme přístup Evropské komise k této závažné kauze za naprosto skandální. Absolutně nezkoumala naše stížnosti nebo naše připomínky. Smetla je v podstatě ze stolu,“ upozornil předseda sdružení Roman Macháček.

Byty OKD spolu s ostatním majetkem firmy získala společnost Karbon Invest za zhruba 4,1 miliardy korun. Zavázala se je přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům za netržní cenu. Karbon Invest pak koupila společnost RPG Industries uhlobarona Zdeňka Bakaly a byty nyní vlastní její dceřiná společnost RPG Byty. Ta přednostní odprodej bytů odmítá.

Evropská komise už svůj verdikt poslala českému ministerstvu zahraničních věcí. Až ho zveřejní i ve svém úředním věstníku, budou mít obě strany dva měsíce na případnou žalobu proti rozhodnutí.

„My se s největší pravděpodobností odvolávat nebudeme. Je to dobrá zpráva pro český stát,“ řekl k tomu mluvčí ministerstva zahraničních věcí Vít Kolář. „Doufáme, že po nedávné výhře v arbitráži s českým státem je toto konečná tečka za všemi spekulacemi,“ reagoval na zprávu o rozhodnutí Evropské komise Bakalův mluvčí Pavel Kočíš. Sdružení BYTYOKD.cz si chce nejdřív rozhodnutí komise detailně prostudovat, už teď ale tvrdí, že ho s největší pravděpodobností napadne.

Kauzou bytů OKD se zabývaly i české soudy. V arbitráži žádal stát po RPG Industries zaplacení třicetimilionové pokuty za nedodržení privatizační smlouvy. Rozhodčí soud při hospodářské a agrární komoře žalobu zamítl s tím, že bývalý bytový fond OKD je zcela po právu majetkem RPG Byty. Privatizační smlouva výslovně nezakazovala rozdělení Karbon Investu a přechodem bytového fondu na RPG Byty nebyl porušen zákon ani privatizační smlouva. Z privatizační smlouvy také podle rozhodnutí rozhodčího soudu nevyplývá povinnost nabídnout nájemníkům byty k odkoupení.