Mladíci obvinění z vraždy bezdomovce stanuli před soudem

Olomouc - Olomoucký krajský soud dnes začal projednávat případ tří mladíků, kteří podle obžaloby loni v září v Šumperku ubili devětatřicetiletého bezdomovce. Obžalovaní devatenáctiletí Josef Král a Jiří Znojil u dnešního líčení odmítli vypovídat. Pětadvacetiletý Miroslav Červeňák svoji účast na útoku popřel. Mužům hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Soud se bude případem zabývat i v úterý.

Mladíci podle spisu napadli bezdomovce loni 2. září v šumperském parku. Jako první na něj prý zaútočil Znojil. Údajně ho bil pěstmi, kopal do obličeje a dupal na hlavu. Podle obžaloby se v útoku střídal s Králem, který muže údajně bil pěstí a kopal do hlavy. Obžalovaný Červeňák prý muže udeřil čelem do obličeje a kopal do něj. 

V útoku mladíci podle obžaloby pokračovali do doby, než muž přestal projevovat jakékoliv známky pasivní obrany. Z místa prý pak odešli, ovšem po chvíli se vrátili a obžalovaní Znojil a Král muže údajně opět napadli kopy do hlavy a břicha, čímž mu podle obžaloby způsobili smrtelná zranění. „Poškozený i přes neprodleně poskytnutou vysoce odbornou lékařskou péči 2. září v šumperské nemocnici zraněním podlehl,“ uvedla státní zástupkyně. 

Král a Znojil využili svého práva u soudu nevypovídat. Červeňák uvedl, že útok viděl, ale nepodílel se na něm. „Jeli jsme se do Šumperku pobavit. Byli jsme v několika hospodách, kde jsme pili. V parku toho pána napadl Jirka, který nadával, že je to skin, který ho kdysi zbil. Pak se k němu přidal v bití Pepa. Já toho pána nebil, naopak jsem se snažil Jirku od něj odtáhnout. To, co stalo, je strašné a moc mě to mrzí,“ uvedl Červeňák.

Útoků na bezdomovce jsou desítky. Před soud se ale dostane jen zlomek agresorů. Napadení se totiž mnohdy bojí zavolat policii nebo jí vůbec nevěří. Zatím nejvyšší trest - 11 let - dostal před několika týdny Jiří Harák. Spolu s dalšími kamarády zbil teleskopickým obuškem a železnou tyčí dva muže v pražském Bohdaleckém lese. Jednoho bezdomovce navíc mladíci upálili v zahradním domku.

O šesti letech vězení pro 21letého Pavla Bouzka vloni rozhodl soud v Hradci Králové za to, že napadl a těžce zranil bezdomovce, který mu měl údajně dlužit peníze. Soudy ale řešily i napadení bezdomovců ze strany městských strážníků. Ti z Olomouce měli šikanovat 50letého muže, soud je za to poslal k přestupkové komisi.

Další útočníci na soud teprve čekají. Třeba mladíci z Pardubic. Když jim bylo 19 a 20 let brutálně zbili dva bezdomovce. Prý se chtěli jen pobavit. Jenže tahle zábava stála život jednoho z napadených. V Brně pak soud rozhodne o případném trestu pro muže, který jen před pár dny střílel po bezdomovcích na hlavním nádraží.