Ostravská rychlokovárna přináší nové technologie i místa

Ostrava – Na nejvyšší pozice světového průmyslu se tlačí Ostrava. Ve městě začíná provoz tzv. rychlokovárny, do jejíž stavby investovala společnost Vítkovice přes dvě miliardy korun – nejvíc peněz, které v posledních dvaceti letech do strojírenství zamířily. Kromě docela nových technologií přinese provoz rychlokovárny 80 nových pracovních míst.

Ostravská rychlokovárna má za sebou už šest týdnů zkušebního provozu, šlo ale o tzv. zkoušky za studena. Nyní už linka začne naplno pracovat. „Děláme slavnostní křest, kdy zahajujeme teplou integraci,“ doplnil ředitel Vítkovic Jan Světlík.

Spuštění rychlokovárny je přelomové hned v několika směrech. „Propojili jsme celou technologii včetně tepelného zpracování a ultrazvuku do jedné technologické linky,“ popsal ředitel Světlík světovou novinku, kterou linka zavádí. „Provoz je řízený počítačově a je plně automatizovaný. Efektivita výroby se díky tomu blíží myslitelnému maximu,“ doplnila mluvčí firmy Eva Kijonková.

Video Rozhovor s Janem Světlíkem
video

Rozhovor s Janem Světlíkem

Rozhovor s Janem Světlíkem

S6 3.10.11

Reportáž Pavly Daňkové

Linka už má vyprodáno asi 60 procent kapacity. Zhruba třetina výrobků bude směřovat k oběma výrobcům bezešvých vysokotlakých ocelových láhví v rámci skupiny Vítkovice Machinery Group. Podstatná část produkce půjde na export, kromě Evropy zamíří také do Ruska, Indie nebo Jižní Ameriky.

1. unikátní výkovek z rychlokovacího stroje ve Vítkovicích
1. unikátní výkovek z rychlokovacího stroje ve Vítkovicích

Pro český průmysl je spuštění rychlokovárny podstatnou změnou. „Poté, co se zavřelo Poldi Kladno, Česko ztratilo možnost výroby a všechny speciální oceli se musely dovážet,“ zdůraznil Světlík. Teď už to bude jinak, například výkovky z nerezu nebo nástrojové oceli budou k dispozici v Ostravě. Guvernér České národní banky Miroslav Singer řekl, že pro Vítkovice i město Ostravu má investice velký rozměr. "Je to ukázka toho, že existují firmy,
které prosperují, investují, snaží se a rozvíjejí se. Mám z toho jenom radost," uzavřel guvernér.