Studenti představují nanotechnologie

Studenti Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého se snaží názorně vysvětlit, co se skrývá pod pojmem nanotechnologie. V přízemní obchodního domu v centru Olomouce předvádějí možnosti využití tohoto vědeckého oboru v praxi

„Obchodní dům jsme si vybrali kvůli chladnému počasí a také proto, že tam chodí hodně lidí,“ vysvětlil Václav Torčík oblečený do „nanotrička“. Díky obsahu stříbra se v něm nepotí a také nikdy nevyluzuje lidský pach. „Je antibakteriální, testujeme ho s hokejisty i na trase nejtěžšího automobilového závodu Paříž – Dakar. Jede v něm český tým,“ uvedl Václav Torčík.

Za nanotechnologie jsou označovány nové obory, které pracují v miniaturním měřítku miliardtiny milimetru. Uplatňují se v automobilovém průmyslu, ve stavebnictví nebo v lékařství. Působivé jsou především hydrofobní ukázky, tedy ukázky odpudivosti vody nazvané podle stékání kapek na květu lotosu. Další možnosti využití nanotechnologií ukazují v Olomouci informační panely a vitríny.

Velkou budoucnost vidí doktorand Jakub Navařík ve využití nanoželeza v lékařství. „Ideální je navázat účinné léčivé látky na železo a pomocí magnetického pole je pak transportovat přímo do místa, kde mají působit. Například přímo k nádoru. Tím by se mnohem méně zatěžoval ostatní organismus,“ popsal Navařík.

Ročně se nanotechnologiím věnuje na olomoucké přírodovědecké fakultě asi pětatřicet studentů v bakalářském i magisterském studiu. Jejich absolventi mají možnost založit si poté v podnikatelském inkubátoru univerzity vlastní firmu a využívat dál vědecké teorie v praxi.