V Žalově končí demolice rekreačního areálu

Hodonín u Kunštátu - Už několik dní probíhají v bývalém rekreačním areálu Žalov v Hodoníně u Kunštátu demoliční práce. Dokončeny by měly být právě dnes. Na místě, kde býval romský internační tábor, má už na jaře začít růst Památník romského holocaustu. Zařízení bude sloužit také jako vzdělávací centrum pro mládež.

Demolice se dotkla všech objektů s výjimkou jednoho původního „baráku“, který čeká rekonstrukce. Areál dělníci srovnají se zemí ještě dnes a už ve středu se na místo přijede podívat speciálně vytvořená komise, která má vybudování památníku na starosti.

„Jsme rádi, že se všechno posunulo kupředu, že po změně územního plánu a vytvoření studie se může začít stavět,“ uvedl místostarosta Hodonína u Kunštátu Zdeněk Bubeník (nez.). Zástupci obce jsou součástí komise, takže mají aktuální informace. „Na zpracování studie už pracují studenti z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického, komise je potom zhodnotí a vybere, jak to bude vypadat,“ dodal.

Video NO COMMENT: Demolice bývalého rekreačního areálu Žalov
video

NO COMMENT: Demolice bývalého rekreačního areálu Žalov

Do jara, kdy památník začne vznikat, se musí ještě vyřešit správa areálu. „Od ministerstva si areál asi převezme Muzeum Jana Ámose Komenského,“ uvedl před časem starosta Olešnice Zdeněk Peša. Památník má být dokončený za dva roky.

Památník bude také místem pro vzdělávání dětí, mládeže či občanských organizací. K tomu mají sloužit dvě budovy. Původní a jediná dodnes zachovaná, která se však musí rekonstruovat, nabídne prostor k bližšímu seznámení návštěvníků s podmínkami života Romů v táboře. V nově vybudovaném takzvaném baráku má být instalována stálá výstava o táboře.

Internační tábor v Žalově

Sběrným táborem v Hodoníně u Kunštátu prošlo za války třináct set Romů včetně starých lidí, žen a dětí. Kvůli katastrofálním podmínkám, ubytování i stravě a tyfové epidemii za rok fungování zařízení zemřelo 207 lidí. Ostatní byli nakonec převezeni do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Z koncentračních táborů se v roce 1945 vrátilo jen asi 580 z šesti tisíc internovaných českých a moravských Romů.


Video Demolice bývalého rekreačního areálu Žalov v Hodoníně u Kunštátu
video

Demolice bývalého rekreačního areálu Žalov v Hodoníně u Kunštátu