Znojmo vylosovalo firmy pro zakázku za půl miliardy

Brno – Náhoda dnes rozhodla o tom, kdo se zúčastní veřejné soutěže na rekonstrukci úpravny vody ve Znojmě. Z dvaadvaceti zájemců předsednictvo svazku Vodovody a kanalizace Znojemsko (VAK) vylosovalo deset firem a pouze ty pošlou cenovou nabídku na zakázku za půl miliardy korun. Státní fond životního prostředí, který Znojmu peníze vyplatí, přitom losování nedoporučuje.

Při losování byla použita neprůhledná losovací nádoba, všech dvaadvacet přihlášených firem mělo možnost zkontrolovat jednotlivé losovací lístky. Zkontroloval je i starosta města Vlastimil Gabrhel (ČSSD) a radní Jiří Ludvík (nez.). Lístky poté přečetl a do urny naskládal notář.

Firmy měl původně losovat starosta, ale kvůli možné podjatosti se toho vzdal. „Chceme udělat losování dostatečně transparentní a především se nechceme dopustit žádné procesní chyby, kvůli které by potom antimonopolní úřad zakázku zrušil,“ vysvětlil starosta Gabrhel.

Video Luděk Müller o předmětu zakázky
video

Luděk Müller o předmětu zakázky

Starosta také reagoval na pochybnosti ohledně férovosti losování. „Pokud máte nedůvěru ke Stavební poradně, měli jste to vyjádřit jinak a dříve. Promiňte, ale nejsme v Karlovarském kraji a nedělejme z toho divadlo. Myslete na to, že to může skončit i tak, že sice vybereme jednoho z vás, ale nakonec se třeba nebude stavět nic, když by nastaly procesní chyby,“ řekl Gabrhel před začátkem losování. Starosta narážel na nechvalně proslulé losování v Karlových Varech, kde organizátor losoval správnou firmu v klobouku déle než dvě minuty.

Státní fond životního prostředí s losováním nesouhlasí

Podle fondu může losování odstavit od zakázky firmy, které by mohly nabídnout nejlepší cenu. Finální nabídky nemusí být ty ekonomicky nejvýhodnější. Zákaz losování přinese spravedlivou soutěž a efektivnější využití dotací.

Stejný názor má i Regionální rada Jihovýchod, která od prosince na doporučení Ministerstva financí a policie losování dokonce zakázala. „Omezení počtu zájemců losováním nezajišťuje výběr nejvýhodnější nabídky – v tomto případě rozhoduje pouze los, a nikoliv efektivita vynaložených veřejných zdrojů,“ vysvětlila ředitelka Úřadu Regionální rady Jihovýchod Marta Sargánková.

Co o losování říká zákon?

Zákon o zadávání veřejných zakázek říká, že k omezení počtu soutěžících dodavatelů může dojít v případě, že by nabídku podaly desítky firem. Připravovaná novela zákona o veřejných zakázkách už losování nepovoluje.


VAK se nebojí, že by kvůli způsobu výběru firem nakonec dotace nedala. „Už jsme veřejnou zakázku takto vyhlásili, takže chtě nechtě se losovat musí, aby výběr nemohl nikdo napadnout,“ uvedl tajemník VAK Luděk Müller. 

To potvrdil i antimonopolní úřad. Podle mluvčího Kristiána Chalupy by v tomto případě změna podmínek výběru firem až v průběhu výběrového řízení byla napadnutelná. Ohradit by se mohly firmy, které se právě kvůli losování nepřihlásily, ale do otevřeného řízení by se zapojily. „Proto by to mohlo být považováno za diskriminační,“ upřesnil Chalupa.

Lepší vodu mají lidé ze Znojma a okolí pít už v roce 2014

„Rekonstrukce se dotkne úpravny pitné vody, vodovodů a hlavně vodovodních řadů. Celkově se to dotkne 16 kilometrů potrubí. V areálu bude vystavěna nová nádrž na vodu,“ popsal Müller. Rekonstrukce ale nebude tak rozsáhlá jako v roce 2003, kdy bylo město rozkopané kvůli opravě kanalizace. Vodovodní úpravy mají zkvalitnit výrobu a distribuci pitné vody nejen ve Znojmě, ale i v blízkém okolí. Příští rok chce VAK vybrat zhotovitele, který bude mít na rekonstrukci dva roky.

Video Diskutovaná "losovačka" ve Znojmě
video

Diskutovaná "losovačka" ve Znojmě