Havlův pohřeb bude pro zvané, lidem jej zprostředkují obrazovky

Praha - Páteční poslední rozloučení s bývalým prezidentem Václavem Havlem zahájí v Chrámu svatého Víta minuta ticha, následovat bude zádušní mše. Zazní Dvořákovo Rekviem v podání České filharmonie. Při smutečním obřadu promluví prezident Václav Klaus, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a někdejší šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová.

Do katedrály se dostane zhruba tisícovka pozvaných hostů, mezi nimi někteří světoví státníci. Veřejnost bude moci poslední rozloučení s Havlem sledovat na nádvoří Hradu a na Hradčanském náměstí na velkoplošných obrazovkách. Po bohoslužbě pozve Hrad smuteční hosty na společenské setkání ve Španělském sále Hradu, informovali mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora a ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt.

Kapacita katedrály je podle Forejta asi tisíc míst. „Již nyní je zřejmé, že počet pozvaných se tomu číslu bude velice rychle blížit. Předpokládáme proto, že bude smuteční obřad pro hosty zvané,“ řekl dnes novinářům Forejt. Hrad se podle něj takto rozhodl po dohodě s Havlovou rodinou a jeho kanceláří. Na pohřeb se chystá řada světových politiků, mimo jiné americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová či francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Z českých politiků se do chrámu dostane zřejmě jen vedení parlamentu, vláda a prezident Václav Klaus.

Hosté: Z každého státu jen dva lidé

Hrad kvůli velkému zájmu o Havlův pohřeb stanovil limit pro zahraniční delegace - z každého státu se může účastnit jeden představitel s jedním členem doprovodu. "Zahraniční delegace budou s hodinovým předstihem přijíždět ke Zlaté bráně, budou zástupci kanceláře prezidenta republiky formálně vítáni a uváděni do prostor katedrály.

Rakev s ostatky prezidenta Havla přinesou vojáci do katedrály už v 09:30. Za zvuku zvonů svatovítského chrámu vyjde v 11:30 hodin z Arcibiskupského paláce liturgický průvod. Obřad v katedrále bude ve 12:00 zahájen minutou ticha, kterou bude v rámci státního smutku držet celá země. V úvodu smutečního obřadu zazní také česká státní hymna. Právě tyto momenty podle Forejta vnášejí do církevního obřadu prvky státního pohřbu.

V rámci samotné bohoslužby bude pražský arcibiskup Dominik Duka číst ze starozákonní knihy Job a z evangelia. Poslední rozloučení povede pomocný biskup pražský Václav Malý. Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor budou rámovat obřad Dvořákovým Rekviem. Na konec zazní Svatováclavský chorál.

„Je to bohoslužba s určitými aspekty smutečního obřadu. Asi nejsilnější moment bude na závěr, kdy bude rakev s ostatky pana prezidenta vynesena Zlatou branou, před kterou by měla následovat poslední část církevního obřadu, takzvaný kondukt, motlitby, rozloučení, závěrečné vykropení rakve, uložení do vozu a odjezd z Pražského hradu,“ řekl Forejt. Na přání rodiny bude smuteční obřad pokračovat ve strašnickém krematoriu a celý ceremoniál pak skončí uložením urny s popelem.