„Na zdraví?“ ptají se herci nezletilých v preventivním programu

Brno - Sdružení Podané ruce přichází s novým preventivním programem pro žáky základních škol. Program s výmluvným názvem „Na zdraví?“, se zaměřuje na prevenci nejrozšířenější závislosti v České republice – závislosti na alkoholu. Tři vizuálně atraktivní scénky dětem přibližují úskalí, která pití alkoholu přináší. Poprvé je takovýto program podporován nikoliv z veřejných peněz, ale díky podpoře soukromého pivovaru.

Patnáctiletý Dan je ve městě nový a rád by si získal kamarády. Využije proto večer, kdy rodiče nejsou doma, a uspořádá velkou párty, na které nechybí ani alkohol. Mladí se hecují a pijí jeden panák za druhým. Najednou jeden mladík upadá do bezvědomí. „Musíme zavolat sanitku!,“ křičí dívka. „Sanitku ani náhodou, to by byl průšvih,“ oponuje patnáctiletý Dan. Scénka má otevřený konec – mladí bezradně postávají nad bezvládným kamarádem a bojí se mu zavolat pomoc. 

Tak vypadá jeden ze tří modelových příběhů, se kterými sdružení Podané ruce objíždí základní školy v Brně. Scénky uvádí děti do situací, které se jim mohou snadno přihodit. Podle statistik pije v Česku alkohol v průměru 48 procent nezletilých a mladistvých, což je o deset procent více, než je průměr Evropské unie. 

Program „Na zdraví?“ se zaměřuje především na děti ze speciálních škol a děti s poruchami chování. „Jde o děti, které mají hodně volného času, často trpí malým dohledem rodičů a mívají hojné zkušenosti s negativním trávením volného času,“ popsal scénárista představení Jan Veselý. „Existuje mnoho zařízení, která se zabývají prevencí, málokteré z nich však nabízí programy, které by byly vhodné pro tyto žáky. Z důvodu specifičnosti jejich vzdělávání je třeba nabízet programy ušité těmto dětem na míru,“ uvedl vedoucí Centra prevence Radek Voříšek.  

Děti rozhodnou, jak příběh dopadne 

„Pro naše představení jsme zvolili metodu divadla “fórum„. Tento typ představení je ideální pro práci právě s tématy jakou je závislost, alkohol, drogy,“ uvedl Veselý. Krátké příběhy mají otevřený konec, dětští diváci tak mají možnost navrhnout jednotlivým postavám, co by měly udělat a jak se zachovat. „Zaměřili jsme se na situace, se kterými se děti nejčastěji setkají v běžném životě,“ doplnil Veselý. 

Pilotní fáze programu byla nabídnuta devíti speciálním školám a školským zařízením. V prosinci proběhne devět představení a poté pracovníci Centra prevence vyhodnotí efektivitu a úspěšnost programu. Následně  by se program měl začít objevovat plošně v rámci nabídky Centra prevence Sdružení Podané ruce.