Nadšení závodních otužilců nezmrazila ani ledová Dyje

Břeclav - Už po sedmatřicáté se v Břeclavi u Dyje sešli otužilci všech věkových skupin. Zvědavým přihlížejícím chtěli ukázat, že v době vánočních svátků nemusí být příjemné jen teplo domova, ale i zkouška vlastních možností. Své síly poměřili na několika různě dlouhých tratích.

Pro některé adrenalinový zážitek na pomezí snesitelnosti, pro jiné styl života a přírodní prostředek pro získání imunity. Vánoční kilometr přilákal do Břeclavi tři desítky vyznavačů otužování. „Chodím sem plavat už jedenáct let, dneska měla Dyje slabý proud, a tak byly časy trochu pomalejší. Teplota byla ale dobrá a plavalo se moc fajn,“ pochvaloval si jeden z nich, Miloš Albrecht.

Hlavní, kilometrová trať letos neodolala pokusu o rekord na jiných závodech neobvyklý. O co nejpomalejší zdolání této distance se postarala dvojice Martin Skalický – Tomáš Jelínek, kteří v chladných vodách vydrželi 32 minut a 6 vteřin.

Video Vánoční kilometr otužilců
video

Vánoční kilometr otužilců

Vítězem už opravdovým se stal Lukáš Kozubík. To, kdo bude přebírat pomyslné vavříny za prvenství, ale na břeclavském závodě nikdy nebylo tím nejdůležitějším. „Pamatuji si i na ročník, kdy jsme nemohli plavat, protože Dyje byla úplně zamrzlá. V ledu jsme tak vyřezali aspoň takové dlouhé okno a tam jsme se koupali, aby byla aspoň nějaká exhibice pro diváky,“ vzpomínal s úsměvem organizátor Milan Vojta.

Ten je členem pořádajícího oddílu Nautilus Břeclav. Klub sportovního potápění se ale nevěnuje jen recesistickým akcím. Hasičům a policii pomáhají jeho členové také při záchranářských akcích na Břeclavsku.