Olomoucká charita dostane mimořádnou dotaci

Olomouc - Mimořádnou dotaci čtyři miliony korun dostane Arcidiecézní charita Olomouc. Do konce roku ji obdrží od ministerstva práce a sociálních věcí. Charita využije peníze na 29 nejohroženějších služeb. Mezi ně patří hlavně pečovatelské služby pro seniory a těžce nemocné.

Před 14 dny demonstrovali pracovníci charity na zasedání zastupitelstva Olomouckého kraje. Chtěli radní z regionu přesvědčit o svých existenčních problémech. Na zachování 27 nejohroženějších služeb jim chybělo 5,4 milionu korun. Krajští radní ovšem nabídli jen dva a půl milionu, což podle charity nestačí. Její ředitel se proto osobním dopisem obrátil přímo na ministra práce a sociálních věcí. „Bylo evidentní, že pro 25 služeb by neposkytnutí mimořádné dotace ze státního rozpočtu znamenalo ukončení těchto služeb,“ uvedl vedoucí oddělení koncepce financování sociálních služeb MPSV Radek Suda. Jednou z ohrožených služeb je například pečovatelská služba Charity Olomouc, která pomáhá seniorům a postiženým. „Zaměstnanci této služby přichází do domovů těchto klientů a dopomáhají jim žít vlastní život,“ vysvětluje asistent František Jemenka.

Video Reportáž Moniky Bezuchové
video

Reportáž Moniky Bezuchové

 

Zbytek peněz na záchranu sociálních služeb, tedy 1,4 milionu, by měl nejspíše doplatit kraj. Oficiální žádost zatím neobdržel. „Pokud ji dostane a bude to částka mezi 1 až 2 miliony korun, tak věřím, že rada tuto žádost znovu projedná a doporučí zastupitelstvu, aby to schválilo,“ vyjádřil se mluvčí Olomouckého kraje Ivo Heger. Čtyři miliony, které charita dostane, vyčlenilo ministerstvo z prostředků na mimořádné situace v sociálních službách. Na příští rok pak vyčlenilo ministerstvo práce a sociálních věcí na poskytování sociálních služeb 6,1 miliardy, což je stejně jako letos. Apelovat chce také na města a kraje, aby se do financování sociálních služeb zapojili co nejvíce.