Před 60 lety byla zapálena první vysoká pec v Ostravě

Ostrava - Už 60 let uplynulo od prvního zapálení vysoké pece největší hutní společnosti v České republice, tehdy Nové huti Klementa Gottwalda. Do firmy se dnes vrátil i hutník, který tu provoz v roce 1952 osobně zahajoval. Současný vlastník, společnost ArcelorMittal, tu každoročně vyprodukuje až tři a půl milionu tun oceli. Rok 2012 ale bude podle vedení pro huť složitý.

1. ledna 1952 zapálil tehdejší předseda vlády Antonín Zápotocký první vysokou pec. U slavnostního zahájení asistoval Antonínu Zápotockému dnes již bývalý zaměstnanec Stanislav Najvrt. V huti odpracoval přes 40 let. „Zápotocký přišel, šel po tom žlabu tady a já jsem na něj čekal u toho otvoru s tou fakulí a říkám, prosím zapalme spolu vysokou pec číslo jedna,“ vzpomíná bývalý zaměstnanec NHKG Stanislav Najvrt. Až později se lidé dozvěděli, že slavnostní zapálení bylo jenom jako a oheň v peci musel být uhašen. Naplno se provoz rozjel až v únoru – o několik týdnů později. „Asi tenkrát panu prezidentovi neřekli, že to tak musí být a on se potom urazil a jak se tady stavěl pomník, tak už tady ani nepřijel na to odhalení,“ říká další bývalý zaměstnanec hutě Antonín Berger.

 

Video Reportáž Pavly Daňkové
video

Reportáž Pavly Daňkové

Výstavba ostravské hutě začala už za okupace v roce 1942. Kvůli její velikosti a termínu dokončení se o ní ale nakonec mluvilo jako o první velké stavbě budovatelů socialismu. Zatímco před padesáti lety byla průměrná mzda, kterou místní pracovníci brali, okolo sedmnácti set korun, dnes si tady vydělají dva a třicet tisíc měsíčně. V 80. letech pracovalo v Nové huti téměř 30 tisíc lidí. Dnes jich je něco málo přes pět tisíc. V prosinci přitom firma ohlásila další propouštění. Šesti stovkám svých zaměstnanců nabídla dobrovolné ukončení pracovního poměru a odstupné.