Jesenická Katovna je ostudou města

Jeseník - Památkově chráněná Katovna v Jeseníku už léta chátrá. Na záchranu by město potřebovalo miliony korun, v rozpočtu ale chybí. Šancí by pro památku byla dotace, tu se ale zatím nedaří získat. 

Jesenická Katovna – nikdy v historii tu žádný kat nebydlel, přesto jí místní lidé jinak neřeknou. Pozdně barokní budova z konce 18. století je dva roky prázdná a v žalostném stavu. „Katovna patří k nejcennějším památkám v Jeseníku dochovaným vůbec, takže rozhodně si zaslouží péči a pozornost. A ten dnešní stav je opravdu tristní,“ říká ředitelka Státního okresního archivu v Jeseníku Bohumila Tinzová. Ještě v 80.letech byla Katovna významným centrem kultury. Později se proměnila v restauraci. Protože do budovy silně zatékalo, město před rokem vyměnilo za milion a půl korun alespoň střechu. „Nicméně objekt Katovny potřebuje ještě další rekonstrukci typu odvlhčení zdiva, elektroinstalace, vodoinstalace za asi 7 milionů korun,“ uvedl vedoucí oddělení investic a rozvoje MěÚ Jeseník František Chovanec.

Katovna
Katovna
Video Reportáž Andrei Švubové
video

Reportáž Andrei Švubové

Dřívější vedení města mělo několik nápadů. Muzeum tortury, městečko neziskovek nebo enviromentální centrum. Žádný ale nevyšel. Teď je na stole nový plán. „Katovnu hodláme proměnit ve stánek zasvěcený turistům, informacím a vlastně cestovnímu ruchu jako celku,“ prozradila starostka Jeseníku Marie Fomiczewová. Město má teď jednu z posledních šancí, jak získat na rekonstrukci Katovny peníze z EU. Chce požádat o dotaci z česko-polského programu na podporu cestovního ruchu. Jenže není vůbec jisté, zda uspěje. Dosud štěstí nemělo.