Podvodníci falšují jízdenky MHD, revizoři to nepoznají

Ostrava - V ostravských autobusech a tramvajích se rozšířil nový typ jízdy načerno. Někteří pasažéři chemicky upravují už oražené jízdenky tak, aby je mohli znovu použít. A jejich metoda je účinná - i když dopravní podnik tvrdí, že revizoři takto upravené jízdenky bezpečně rozpoznají, pokus České televize dokázal opak. 

Falešné jízdenky už nejsou doménou jenom hlavního města. Rozmáhají se i v Ostravě. Dopravní podnik o fenoménu ví. Podle mluvčího však dosud není příliš rozšířený a kontroloři podniku prý zfalšované jízdenky bezpečně poznají. „S ohledem na existenci ochranných prvků jednoznačně poznají takto označenou jízdenku a tedy v tom nemáme problém,“ tvrdí mluvčí DPO Miroslav Albrecht. Zkouška v praxi však ukázala opak. Falšovat jízdenku je v podstatě snadné - stačila  trocha chemikálie a během několika okamžiků se z použité jízdenky stala na první pohled nová. Označení zmizelo. Dva takto chemicky upravené lístky jsme pak nechali prohlédnout revizory ostravského dopravního podniku. Výsledek? 

Video Reportáž Venduly Horníkové
video

Reportáž Venduly Horníkové

Revizoři podvod neodhalili, jejich nadřízený však ano. Na správné jízdence musí být označení dvoubarevné. Na padělku se ale objeví jenom jedna barva- červená. „Revizoři jsou v záležitosti chemických reakcí školení a musí v každém případě poznat, že k té reakci na té jízdence došlo, my samozřejmě znovu revizory na tuto skutečnost upozorníme,“ uvedl vedoucí odboru DP Ostrava Jaroslav Šimčík. Pokud revizor upravenou jízdenku pozná, musí její majitel počítat minimálně s tisícikorunovou pokutou. Kdyby se ale dopravce obrátil na policii, může jízda na černo přijít pasažéra až na 15 tisíc.