Vánoční stromy končí i na talíři

Brno – Jehličnany, které přes svátky slouží jako vánoční stromečky, nemusí končit pouze v kamnech nebo ve spalovně. Neprodané kusy z velkých supermarketů mohou sloužit jako potrava pro některé druhy zvířat, které by tvrdé stromy potkaly ve svém přirozeném prostředí. V brněnské ZOO tento sváteční dar ocení zejména bizoni, jaci, losi, ale i exotické zebry.

„Vánoční stromečky výživnou hodnotu jako krmivo nemají, spíše to zvířatům slouží jako hračka. Některé druhy je ale přesto okusují, protože se jehličí vyskytuje v jejich přirozeném prostředí,“ vysvětlil vedoucí chovatel Jaroslav Dražan.

Video Zvěř si pochutnává na vánočním dárku
video

Zvěř si pochutnává na vánočním dárku

Stromečky mají oblíbené zejména bizoni američtí, kteří se po shlédnutí vánočního stromku okamžitě sbíhají a rýpou se čumákem v jehličí. Mezi jaky panuje vlažnější přístup a pouze pár jedinců se pouští do okusování. Zebry se ze strachu před kamerou k dárku vůbec nepřiblíží.

Zvěř z českých luhů a hájů vánoční dary nelákají. „Srnec a jelen má teď možnost příjmu jiné potravy. Až v jarním období budou instinktivně okusovat nový přírůstek, který má v sobě minerály,“ dodal chovatel.

Zvěř si pochutnává na vánočním dárku
Zvěř si pochutnává na vánočním dárku
Více fotek
  • Zvěř si pochutnává na vánočním dárku autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/32/3198/319800.jpg
  • Zvěř si pochutnává na vánočním dárku autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/32/3199/319802.jpg

Neprodané vánoční stromy slouží v brněnské ZOO spíše jako zpestření a hračka. Každý rok zahrada přijme kolem 400 kusů, což zvířatům vystačí na tři měsíce do konce zimy. Dárce „nad limit“ musí odmítat.