Firma Jiřího Tomka G & C Pacifik měla od roku 2006 v pronájmu část zámku v Oslavanech na Brněnsku. Když přestala platit nájem, město nájemní smlouvu vypovědělo. Smlouva obsahovala rozhodčí doložku, které se Jiří Tomek rozhodl využít. Od samozvaného rozhodce Vladimíra Korunky, nezaměstnaného muže s kriminální minulostí, si zajistil rozhodčí nález, podle kterého mu měl zámek připadnout.
Rozhodčí doložka
Rozhodčí doložka představuje alternativu k případnému soudnímu sporu. Obě strany se při souhlasu s rozhodčí doložkou zavážou k tomu, že o jejich sporu nerozhodne soud, ale takzvaný rozhodce. Výhod má toto řešení několik - jde o rychlý a elegantní způsob vyřešení sporu, obě strany navíc ušetří čas a peníze, které by vydaly za soudní řízení.
Nález přiřkl firmě G&C Pacifik nemovitý majetek města v hodnotě 130 milionů korun. Tomek nález nechal zanést do katastru nemovitostí.
Oslavany se o zablokovaný majetek začaly soudit a okresní soud Brno-venkov rozhodl v jejich prospěch. Mezitím začalo trestní stíhání obou podvodníků. „Za pokus o podvod jim hrozí až desetileté vězení,“ řekl státní zástupce Ivo Ištvan.
Jiří Tomek navíc čelí obvinění z zkrácení daně. Podle obžaloby měl úmyslně zkreslovat účetnictví své firmy fiktivními fakturami, aby snížil daňové odvody státu. Soud bude oba delikty posuzovat v jednom procesu.
Argumenty obhajoby: „Pro funkci rozhodce zákon nestanovuje jiné podmínky než zletilost a způsobilost k právním úkonům. Právní kvalifikaci ani členství ve sdružení rozhodců zákon nevyžaduje, a Korunka je proto právoplatným rozhodcem,“ uvedla obhájkyně a manželka obžalovaného Kateřina Tomková.
„Náš postup byl naprosto v souladu se zákonem. Necítím žádnou vinu, naopak. Oslavany nás připravily o stamilionové částky,“ hájil se podnikatel.
