Lanžhot rozděluje spor o protipovodňovou hráz

Lanžhot - Podle některých opozičních zastupitelů a obyvatel Lanžhota chce vedení města zbytečně proinvestovat 27 milionů na stavbu protipovodňové hráze. Ta má vzniknout v místě, kde voda nikdy obyvatele a jejich domy neohrožovala. Celou investici proto označují za nesmyslnou. Podle starosty jde o projekt, který schválilo i ministerstvo životního prostředí.

Na okraji Lanžhota má vzniknou kilometr a půl dlouhá hráz, která ochrání město před vodou ze zaplavených polí. „Při každé povodni bývá tento prostor zatopený. Máme strach, že kdyby přišla větší povodeň, tak voda zatopí prostory, kde máme čističku,“ vysvětlil obavy části místních František Hrnčíř (TOP 09). Val přinese jihozápadní části Lanžhota ochranu před stoletou vodou.

„Je holý nesmysl tady stavět protipovodňovou hráz. Majitelé pozemků tady vždycky hospodařili. Záplavy je z této říčky nikdy neohrožovaly, voda vždycky přitekla z lesa, kde teče Dyje,“ tvrdil rodák z Lanžhota Miroslav Beneš.

Video Hovoří lanžhotský rodák Miroslav Beneš
video

Hovoří lanžhotský rodák Miroslav Beneš

Hovoří lanžhotský rodák Miroslav Beneš

Hovoří starosta Lanžhota František Hrnčíř (TOP 09)

„Jsou obce, které protipovodňová opatření skutečně potřebují, a my budeme stavět hráz v místě, kde voda nikdy nebyla a nikoho neohrožovala,“ zlobil se předseda občanského sdružení Soutok Antonín Hostina. Podle místních sice občas nateče voda do sklepů, situace v Lanžhotě se ale vůbec nedá srovnat například s povodněmi v Troubkách.

Lidem, kterým má nový val olemovat pozemky, přijde 27 milionů ze státní dotace jako vyhozené peníze. Navíc když se pak o údržbu má starat obec. „Kdyby to stálo jen 50 tisíc korun ročně, tak podle nás by bylo lepší dát peníze do mládeže, do sportu, do folkloru a ne do hráze, která je k ničemu,“ řekl Hostina.

Starosta města nařčení odmítá, projekt schválili i odborníci

Zdůraznil, že projekt na druhou etapu protipovodňových opatření schválili zastupitelé, expert ministerstva zemědělství i Povodí Moravy. „Za celou kritikou projektu jsou osobní spory. Před volbami se pár lidí dalo dohromady, a protože to nedopadlo, jak chtěli, tak teď dělají problémy,“ řekl starosta.

Protipovodňová opatření v Lanžhotě

„Počítá se s vytvořením 1,5 kilometru dlouhé hráze, která bude vysoká maximálně 1,5 metru. Na stavbu hráze se použije zemina vytěžená při budování nových rybníků. I ty mají protipovodňovou funkci, budou zadržovat vodu,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Veronika Hrdá. Třetím navrhovaným opatřením je vyčištění ramene řeky Kyjovky.


Násep má už vydané stavební povolení, na podnět odpůrců ho ale ještě prověří jihomoravský krajský úřad.