Romeo, Julie a lednička

Brno - Co všechno lze říct ještě o lásce, ptá se Jiří Jelínek ve své nové hře Romeo, Julie a já. Její premiéru uvede v pátek brněnské divadlo Husa na provázku. Ve hře se představí šest herců včetně samotného autora, žádná žena, zato však asi dvacítka starých ledniček, které ztvární nejrůznější role. Diváci se mohou těšit na autorskou, živě hranou hudbu.

Je možné zahrát Romea a Julii bez Julie? Pro režiséra a scénáristu Jiřího Jelínka, který se jako nepřehlédnutelná autorská osobnost vrací do Husy na provázku, patrně žádný problém. Od Shakespeara si vypůjčil pouze půdorys hry, pohrává si s ním však zcela po svém. Hlavní téma hry – láska ve všech podobách.

Jelínek a jeho milenci

„Zpočátku nebude vůbec jasné, kdo je Julií. V pocitu Julie se vlastně vystřídá všech šest herců,“ prozradil autor. O parodii na transsexualitu podle něj ale rozhodně nepůjde. „Muži hrají ženské úlohy, ale do žen se nestylizují,“ vysvětlil Jelínek. Na scéně sehrávají významnou roli také ledničky. Jejich chlad podle Jelínka vytváří kontrast k živelnému herectví a žhavé lásce. Divadelníci je posbírali po různých sběrných dvorech.

Premiéra: 10. 2. 2012

Scénář a režie: Jiří Jelínek
Dramaturgie: Miroslav Oščatka
Scéna: Kamil Bělohlávek
Kostýmy: Zuzana Vítková
Hudba: Tomáš David

Hrají: Jiří Jelínek, Martin Donutil, Tomáš Sýkora, Tomáš David, Ondřej Jiráček, Ondřej Kokorský


Jiří Jelínek v Huse na provázku strávil několik sezon jako kmenový autor a režisér. Shakespearovská témata už zde v minulosti využil v úspěšném představení Shakespyré. Jeho hry jsou charakteristické typickým humorem a bezprostředním kontaktem s publikem.

Video Jiří Jelínek o inscenaci Romeo, Julie a já
video

Jiří Jelínek o inscenaci Romeo, Julie a já