Polská krev se vrátila na jeviště Divadla Jiřího Myrona

Ostrava - Přesně před sto lety složil rodák z Tábora Oskar Nedbal operetu, která mu přinesla nesmrtelnost. Polská krev je jedním z nejúspěšnějších českých operetních titulů. Hraje se dodnes. V Národním divadle moravskoslezském je to právě nyní podeváté.

Opereta má v Ostravě velikou tradici a stálou skupinu příznivců. „Původně jsme měli dělat muzikálové představení k datu této premiéry, ale s velkou radostí jsme udělali změnu,“ uvedla režisérka představení a šéfka souboru operety a muzikálu v Národním divadla moravskoslezkém Gabriela Petráková.

Režisérka se příliš neodchýlila od původního libreta, které napsal podle Puškinovy povídky Leo Stein. Operetu pojala tradičně, včetně kostýmů a scény. Zdůraznila však její humor a nadsázku.

„Pokusila jsem se dotáhnout tu nadsázku do takové míry, která je pro mne jako režiséra vhodná a pro diváka taková, aby neurazila a to představení nějak nedegradovala,“ řekla režisérka.

Hlavní hrdinkou je krásná a schopná dcera polského statkáře. Její otec jí chce provdat za mírně zhýralého polského šlechtice. Ten jí však pohrdne, aniž se na ni podívá. Dívka se vydává za hospodyni na jeho statku, získá jeho srdce a přivede ho na správnou cestu.

„Ta role Heleny je velmi živá. Ukazuje ženskou povahu v různých úhlech pohledu. Je to velmi rázná žena, která je i velmi něžná. Dokáže využívat i ženské rafinovanosti. Má mnoho poloh. To se mi na Heleně velmi líbilo,“ uvedla představitelka hlavní role Heleny Zarembové Jana Borková, kterou diváci znají hlavně z opery.

Polská krev je jedinou klasickou operetou, kterou NDM v této sezóně nově nastudovalo. Velký úspěch měly už obě veřejné generálky.

Video Reportáž Petry Sasínové
video

Reportáž Petry Sasínové