Fryštáckou školku zavřou kvůli koncentraci minerálních vláken

Fryšták - Mateřská škola ve Fryštáku na Zlínsku bude od zítřka uzavřena kvůli nadlimitní koncentraci minerálních vláken v objektu. V zařízení odebírala vzorky krajská hygienická stanice, přítomnost nebezpečného azbestu kontrola neprokázala. Přestože zvýšená přítomnost minerálních vláken není zdraví škodlivá, rozhodlo se město školku uzavřít a na doporučení hygieny nechá budovu vyčistit specializovanou firmou. Dnes to oznámil mluvčí města Pavel Nášel.

Nadlimitní koncentrace minerálních vláken byla zjištěna pouze ve druhém patře třípatrové budovy. Školka bude uzavřená do doby, než akreditovaná laboratoř prokáže splnění stanoveného limitu. „Odhadujeme, že by školka mohla být zavřená asi dva týdny. Výhodou je, že příští týden jsou jarní prázdniny,“ poznamenal Nášel a dodal, že děti poté budou v náhradních prostorách místní školy.

Mateřskou školu navštěvuje 148 dětí, ale 36 z nich je stále ve třídách v budově školy. Omezení se tedy týká 112 dětí. Podle ředitelky mateřské školy je možné, že si někteří rodiče nechají děti doma během celých následujících 14 dní.

Kontroly škol začaly poté, co v některých objektech byla zjištěna přítomnost karcinogenních azbestových vláken. Zvýšené množství azbestu zjistili kontroloři v několika školách například v Praze a Českých Budějovicích. Ve Zlínském kraji se kontrolovalo více objektů, výsledky zatím nejsou známy.

Panely, které azbest obsahují, se používaly zejména při výstavbě v 70. a 80. letech. Je z nich postaveno mnoho sídlištních škol, ale i zdravotnických zařízení a nákupních středisek. Při necitlivé rekonstrukci se mohou z panelů do objektu dostat karcinogenní azbestová vlákna.