Krok do prázdna Jana Masaryka anebo Dokonalý zločin

K největším otazníkům poválečných československých dějin stále patří smrt Jana Masaryka. Československý ministr zahraničí byl v roce 1948 nejspíš zavražděn. Potvrzují to nová svědectví i kriminalistická věda. Uvidíte v dokumentu Luďka Navary, Josefa Albrechta a Marcela Petrova 29. 2. 2012 na ČT2 ve 20:00 hodin.

Otázka smrti Jana Masaryka budila a stále budí pozornost veřejnosti. Byl zavražděn, či spáchal sebevraždu? Nebo mají pravdu ti, kdo hovoří o nešťastné náhodě? Mimořádný a stále živý zájem o tuto tragickou hádanku potvrdilo i vysílání seriálu Přísně tajné vraždy (2010), kde právě díl věnovaný smrti ministra Masaryka vyvolal nejvíce ohlasů diváků. Ti se svěřovali se svými poznatky, či přímo svědectvími.

Tvůrčí tým ostravských dokumentaristů oslovil na základě těchto podnětů nejen některé z pamětníků a příbuzných Jana Masaryka, ale i špičkového forenzního biomechanika Jiřího Strause, psychiatra Cyrila Höschla, historiky, badatele a řadu další autorit.

Případ byl velmi důkladně šetřen bezprostředně po události, následně pak v letech 1968, 1969, 1993 -1996. Pokaždé přicházely v úvahu tři možné verze: nešťastná náhoda, sebevražda nebo úmyslné zabití. Vždy znovu se ozývaly pochybnosti.  Naposledy se jím zabýval Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu v letech 2001 – 2003. Oficiální závěr, který byl tehdy přijat, je: vražda, pachatel neznámý.

Málokterý český osud je tak svázán s osudem vlasti, jako osud Jana Masaryka. Pro mnohé to nebyl únorový převrat, ale až jeho tragická smrt, co znamenalo definitivní konec demokracie v Československu.

Hodinový dokument přibližuje nejen poslední okamžiky Masarykova života, usiluje zároveň o současný pohled na jeho působení ve službách československé diplomacie, na jeho rodinné vazby, jeho povahu a jeho podíl na dramatických historických událostech spojených s moderní historií země. Využívá také vzpomínek dosud žijících příslušníků rodiny a dalších lidí, kteří byli Janu Masarykovi v době popisovaných událostí nablízku.

Více na: www.ceskatelevize.cz/krokdoprazdna