Nitky odhaleného korupčního skandálu na ŘSD vedou do Lichtenštejnska

Praha – Policie v souvislosti s vyšetřováním údajné korupce na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) prověřuje podezření, že z podniku vyváděla peníze důmyslně organizovaná skupina lidí z řady firem. Reportérům ČT se podařilo získat pravděpodobně další část skládačky ve zmiňované kauze. Z nevýhodných pronájmů odpočívadel na dálnicích totiž těží neznámí vlastníci firmy, která sídlí v Lichtenštejnsku. Podivuhodné je, že sídlí na stejné adrese, která už v minulosti posloužila v jiných velkých kauzách – například Diag Human.

Policie už loni zatkla kvůli podezření z korupce manažery ŘSD Michala Halu a Petra Laušmana i podnikového právníka Roberta Wolfa. Totéž později potkalo i předsedu představenstva společnosti Monstera International Jiřího Neužila. Klíčové pro pochopení kauzy jsou benzinové pumpy na dálničních odpočívadlech. Pozemky pod benzínkami jsou státní. Ředitelství silnic a dálnic je pronajímá a celá kauza se točí kolem jak, komu a za kolik. 

Zakázky nakonec získaly firmy napojené na podnikatele Jiřího Neužila. Jde o společnosti Eurobad, Monstera International, Monstera Development a Montegar. Kdo ale tyto firmy vlastní a může tedy mít prospěch ze smluv nevýhodných pro stát? Společnost Eurobad a skupina Monstera jsou ovládány z daňového ráje na Kypru. Na vrcholu celé pyramidy firem, kvůli kterým se v Česku zatýkalo, je ale anonymní lichtenštejnská společnost Montalbano Establishment. Komu patří tato firma, ten pravděpodobně ovládá celý systém.

Propojenost jednotlivých kauz
Zdroj: ČT24

Podivuhodná adresa Bahnhofstrasse 7 v lichtenštejnském městě Schaan

Firma Montalbano sídlí ve městě Schaan na adrese Bahnhofstrasse 7. Právě tato adresa spojuje případ dálniční korupce s dalšími velkými českými kauzami - s případem odsouzeného podnikatele Tomáše Pitra nebo s pokusem vyvést peníze z arbitráže Diag Human. Už předloni Reportéři ČT zjistili, že právě tady vznikají anonymní firmy, za které se schovává podezřelé podnikání v Česku.

Václav LáskaVáclav Láska, právník a bývalý vyšetřovatel hospodářské kriminality

„Samozřejmě není to žádná náhoda, na to nikdo nemůže sázet. Tady evidentně v Lichtenštejnsku existuje subjekt, který podobné struktury umí vytvářet. Získal si v České republice klientelu.“


Stopy zmíněných firem v Česku jsou také zvláštní. Všechny české společnosti, které v kauze figurují, sídlí na jediné adrese na pražských Vinohradech, v kancelářích firmy jménem Larix Consulting. Ta podle jejího jednatele Richarda Jahody vede firmám pouze účetnictví a poskytuje jim daňové poradenství.

Česká policie žádá tak v kauze Lichtenštejnsko právní pomoc. Tedy o odkrytí dosud utajených majitelů firmy, ke které vedou všechny nitky tohoto případu. Podle Lásky ale kauzu nelze rozkrýt pomocí trestního práva. „Tady nějaké žádosti o mezinárodní právní pomoc se asi minou účinkem. Ale ty kauzy a ty případy, které se s touto společností svazují, jsou pro Českou republikou tak závažné, že si myslím že by tu měla zakročit mezinárodní diplomacie a že by se měl trošku do toho ingerovat český stát,“ míní Láska.

Video Majetek z vily Tugendhat
video

Majetek z vily Tugendhat

Majetek z vily Tugendhat

Bude to pozítří v Brně velká sláva, na kterou se chystá i prezident republiky. Po dvouleté rekonstrukci se znovu otevře vila Tugendhat - dům, který podle odborníků patří mezi čtveřici nejslavnějších světových vil. Pochlubit se povedenou opravou není nic špatného, jenže pro rodinu Tugendhatových bude mít oslava trochu trpkou příchuť. Česká republika jim nechce zaplatit za dochovaný nábytek, který patří do vily a dnes leží v brněnském depozitáři. Do vily Tugendhat se vrátil reportér David Macháček.

Reportáž Filipa Černého a Jiřího Hynka