Zrestaurovaná vila Tugendhat přivítala první hosty

Brno - Vila Tugendhat se dnes po dvou letech otevřela prvním hostům. Skončila tak rozsáhlá památková obnova, čímž se zastavilo letité chátrání památky UNESCO. Na restaurování vily se podíleli památkáři i další specialisté z Česka i zahraničí, práce přišly na 156 milionů korun. Výsledek rekonstrukce dnes mohli na místě ocenit jen pozvaní hosté, veřejnosti se památka otevře 6. března.

Slavnostního otevření vily se zúčastnili i potomci původních majitelů vily, sourozenci Daniela, Ruth a Ernst. Výsledek památkové obnovy si přijeli prohlédnout také členové poradního sboru expertů, který se na plánování restaurátorských zásahů podílel. Na ranní novinářskou prohlídku předcházející oficiálnímu otevření se akreditovalo více než 100 zástupců médií.

Otevření měl být přítomen i prezident Václav Klaus, svou účast ale na poslední chvíli odvolal kvůli studentskému Týdnu neklidu. „Chtěl jsem, aby při otevření vily byl jeden z aktérů této události,“ uvedl brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) s odkazem na rok 1992, kdy byla ve vile podepsána dohoda o rozdělení Československa, a to tehdejším českým premiérem Klausem a jeho slovenským protějškem Vladimírem Mečiarem.

Video Hovoří dcera původních majitelů vily Ruth Tugendhat
video

Hovoří dcera původních majitelů vily Ruth Tugendhat

(Ne)vítaní návštěvníci ?

Sestry Daniela a Ruth seděly v zadní řaděI když potomci původních majitelů vily seděli na dnešní tiskové konferenci v zadních řadách, největší zájem byl právě o ně. Otázky přítomných novinářů směřovaly přes ramena představitelů města Brna zejména na dvě noblesní dámy v pozadí – sestry Danielu a Ruth, dcery Grety a Fritze Tugendhat. Osud jejich rodiny je s vilou těsně spjatý, navzdory desetiletím exilu. „Tento dům má i svůj příběh a s tímto příběhem jsem konfrontovaná při každé návštěvě Brna. Sice jsme byli v Brně přivítáni s kyticemi, ale zároveň nám bylo řečeno: “Vy už nejste majitelé tohoto domu, vy do toho nemáte co mluvit!„ A dlouhé roky, když byli moji přátelé z Curychu na prohlídce vily, tak průvodci, kteří zde pracovali návštěvníkům tvrdili, že rodina zahynula! Přitom všichni v Brně věděli, že přímá rodina Tugendhatů přežila! Dokonce přišly na svět dvě další děti, má mladší sestra a já,“ vzpomínala dnes s trochou hořkosti Ruth Tugendhatová.


Video NO COMMENT: Slavnostní otevření opravené vily Tugendhat
video

NO COMMENT: Slavnostní otevření opravené vily Tugendhat

Vila patří mezi jedinečné příklady meziválečné funkcionalistické architektury a bývá označována za stavbu, která určila nová měřítka moderního bydlení. Patří k základním dílům světové moderní architektury. Navrhl ji v roce 1928 významný německý architekt Ludwig Mies van der Rohe, majitelé se dovnitř nastěhovali v prosinci 1930. Už o několik let později zemi v obavě před nacismem opustili.

Ruth a Danielle Tugendhatovy na návštěvě ve vile v…Starší dcera Tugendhatových Ruth:
„Rodiče na tento dům byli velice pyšní. Když se rozhlédnete kolem sebe a na ten výhled, pochopíte, že i já mám důvod být na ten dům pyšná. Přála bych si, aby v něm byl znovu život.“


Objekt je proslulý zejména proskleným hlavním obytným prostorem. Unikátní bylo i jeho vytápění, vzduchotechnika a další části. Při restaurování se je odborníci snažili co nejvíc obnovit či zachovat. Práce přinesly i nečekané objevy; do vily se například podařilo vrátit část původní půlkruhové makasarové stěny, která ve vile ohraničovala jídelnu. Badatel ji díky studiu dokumentů našel v menze brněnské právnické fakulty.

Místo originálního nábytku pouze repliky

Součástí opraveného interiéru jsou také nové repliky nábytku vyrobené podle původních návrhů architekta van der Rohe. Dochovaly se i mnohem cennější originály, které by potomci Grety a Fritze Tugendhatových rádi do vily vrátili. „Existuje pár kusů originálního nábytku, který patří naší rodině, ten jsme oficiálně dostali zpět. Ale my s ním nesmíme volně disponovat. Nesmíme ho vyvézt ze země, protože je to důležité pro kulturu, tomu rozumím, ale my nesmíme ani chtít, aby se tento originální nábytek vrátil do vily,“ postežovala si dnes Ruth Tugendhatová.

Danielle Hammer TugendhatDaniela Hammer-Tugendhat, dcera původních majitelů vily:
„Nevím, zda si to lidé dokáží vůbec představit, ale já a můj muž jsme více jak dvacet let bojovali za obnovu domu. Manžel tomu v posledních letech věnoval nepředstavitelné úsilí a energii a výsledky práce mezinárodního týmu odborníků jsou výborné.“

„Nešťastná jsem z rozhodnutí projektantů, že všechen nábytek se vyrobí znovu. A to také udělali, ačkoliv spousta toho nábytku je k dispozici v originále. Myslím si přitom, že originální nábytek se stopami historie do vily patří, protože ten dům má živou a zajímavou historii. A bylo by špatně, kdyby návštěvník do toho domu přišel a vypadalo to, jako že se tam nikdy nic nestalo. Doufám, že v brzké budoucnosti bude možné původní nábytek odkoupit a do vily se vrátí originály.“


Některé kusy nábytku si Tugendhatovi stihli z vily odvézt, když v roce 1938 utíkali jako židovská rodina před nacisty, a jejich děti je doma opatrují dodnes. Další kusy originálního nábytku získaly v době, kdy už Tugendhatovi žili v emigraci, do svých sbírek Moravská galerie a Muzeum města Brna. Česká strana se ale brání, že na odkoupení originálů nemá peníze. 

Video Hovoří Daniela Hammer-Tugendhat
video

Hovoří Daniela Hammer-Tugendhat

Prohlídka vily Tugendhat

Rekonstruovaná vila TugendhatNejvýznamnější brněnská památka moderní architektury bude doplněna novým návštěvnickým servisem: prodejnou odborné literatury, badatelnou studijního a dokumentačního centra vily a novými návštěvnickými trasami. Veřejnosti se památka otevře 6. března. 

Vila nabídne dvě prohlídkové trasy:

I. okruh STANDARD – ukazuje obytné prostory vily a trvá 60 minut
- horní terasa, vstupní hala, rodičovská sekce, dětská sekce, hlavní obytný prostor, přípravna, kuchyň, zahrada

Vstupné 300,-Kč

II. okruh TECHNICKÝ – nabízí obytné prostory a technické zázemí vily a trvá 90 minut
- rozšíření I. prohlídkového okruhu o technické zázemí vily - strojovnu vzduchotechniky, kotelnu, strojovnu pro elektrické spouštění oken, prádelnu, fotokomoru a trezor na kožichy

Vstupné 350,-Kč

V případě vhodného počasí je možné zakoupit vstupenku do ZAHRADY na místě. 

Rezervovat si vstupenky je možné na webové adrese www.tugendhat.eu.