AVÍZO: Lounské divadlení 2012

Nejen pro lounské příznivce ochotnického divadla se v těchto dnech již naplno chystá další divadelní lahůdka. Jde o osmý ročník soutěžní a postupové přehlídky amatérských divadelních souborů – Lounské divadelní 2012. Během třídenního programu od pátku 9. do neděle 11. března se ve Vrchlického divadle v Lounech představí pět ochotnických divadel a nesoutěžně hostující soubor Divadlo Navenek Kadaň. Ten při slavnostním vyhlašování výsledků sehraje jako poctu Václavu Hlavlovi jeho Vernisáž.

Přehlídku pořádá lounské divadlo ve spolupráci s Rádobydivadlem Klapý. Přispěli i sponzoři a Ústecký kraj. A na co se můžete těšit?

Pátek – 9.3.2012 – 17 hodin

M. Doleželová, R. Vencl: KRÁLOVNY - DS KLAS, Klášterec nad Ohří

Tragikomický příběh tří žen různých generací, které spojuje i rozděluje životní trápení. Společný pokoj v sanatoriu je jejich jediným útočištěm i vězeňskou celou, ve které k sobě hledají cestu. Až do hořkého konce… Autoři Michaela Doleželová a Roman Vencl jsou studenty činoherního herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a píší hry pro potřeby svého vlastního divadla. Jejich texty se vyznačují mimořádnou slovní i situační komikou s nezaměnitelným druhem humoru.

Pátek – 9.3.2012 – 20 hodin

Robert Thomas: OSM ŽEN - Divadýlko na dlani, Mladá Boleslav

Napínavá konverzační detektivní komedie francouzského dramatika Roberta Thomase v podání a poetice Divadýlka na dlani. Jeden mrtvý muž - otec, bratr, švagr, zeť a zaměstnavatel. Dům naprosto odříznutý sněhovou kalamitou od okolního světa. Bude osm žen, které jsou právě v domě, čelit nelítostnému vrahovi, nebo samy sobě? Co je horší? Smrt nebo čekání na ni?

Sobota – 10.3. – 11 hodin

Jaroslav Rudiš: SALCBURSKÝ GULÁŠ - DS Scéna Libochovice

Trpký gurmánský příběh o chutích minulosti, které ovlivňují současnost…
Dva bývalí spolužáci Ota a Laďa mají oblíbený rituál. Každoročně v den abiturientského srazu se scházejí v bytě jednoho z nich a připravují si svoji specialitu - salcburský guláš. Oba staré muže pevně spojuje společně prožitá minulost, kdy všechno bylo jinak a nic se nedá zapomenout…

Sobota – 10.3.2012 – 15 hodin

A. Jaoui a J.P. Bacri: RODINNÝ PRŮVAN - Hynkovo hravé divadlo, Litoměřice

Francouzská veselohra o jedné oslavě narozenin, která neprobíhá úplně podle plánu. Hra v komicky hořkém, ale v podstatě smířlivém duchu ukazuje život jedné „obyčejné“ francouzské rodiny a jejích členů se všemi výčitkami a bolestmi z minulosti, vzájemné lásky i nelásky, vztahy dominance a submisivity. Rodina jako cosi posvátného a zároveň občas nesnesitelného…Agnès Jaoui a Jean-Pierre Bacri patří k nejúspěšnějším francouzským autorům posledního desetiletí – své hry píší společně, jako herci v nich hrají, zatím všechny se dočkaly filmového zpracování.

Sobota – 10.3.2012 – 20 hodin

Francis Veber: BLBEC K VEČEŘI - TMA divadlo, Terezín

Jestliže se k večeři neservíruje pouze jídlo, ale pravidelně i „blbec“, který slouží k pobavení společnosti, a jestliže se v onen večer rozhodne hostitele opustit manželka a přítel je škodolibý a milenka šílená, nastává čas na francouzskou komedii. Za zfilmovaný scénář obdržel Francis Veber Césara.

Neděle – 11.3.2012 – 11 hodin – nesoutěžní představení

Václav Havel: VERNISÁŽ  - Divadlo Navenek, Kadaň

Věnováno památce Václava Havla

Vernisáž se řadí mezi tzv. vaňkovské aktovky ze 70. let, přestože v ní přímo role Ferdinanda Vaňka není zastoupena. Objevují se v ní ale pro tyto hry typické dějové smyčky a téma slovní manipulace, lidského odcizení a přítomností alter ega samotného autora – disidentského spisovatele. Michal s Věrou pozvali přítele Bedřicha na vernisáž svého nově zařízeného bytu, při níž dochází ke konfrontaci dvou základních pohledů na život a jeho smysl. Je až neuvěřitelné, jak se náhledy na život za normalizace téměř v ničem nelišily od současného stavu v konzumní kapitalistické společnosti 20 let po revoluci. Jde v podstatě o archetyp, který je stále aktuální.

Neděle – 11.3.2012 – 11,45 - SLAVNOSTNÍ VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ

Ladislav Bába, Louny

/*json*/{"map":{"lat":50.36605076703,"lng":13.791275024414,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.361670587607,"lng":13.811187744141,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/