Františkánský klášter znovu ožije

Brno - Historická budova bývalého františkánského kláštera v samotném centru Brna patří ke čtyřem nejohroženějším památkám na území města. Přes Římské náměstí denně procházejí tisíce lidí a nechápavě kroutí hlavou, proč je stará klášterní budova v tak žalostném stavu.

Zchátralou budovu získala před 14 lety stavební firma Pozemstav, která ji hned chtěla začít opravovat. To se jí ale dodnes nepodařilo. V územním plánu města byla totiž budova evidována jako prostor určený pouze ke kulturnímu a společenskému vyžití. Několik let společnost usilovala o změnu územního plánu, aby mohla prostory využít i k administrativním účelům. To se jí podařilo v roce 2008, proto vznikl projekt na přestavbu celého areálu. Pozemstav ale nedostal souhlasné stanovisko od řádu petrínů, který s klášterem ještě donedávna sousedil. Na přelomu roku ale opustili Brno a jejich majetek teď patří brněnskému biskupství. Právě s ním se snaží firma dohodnout.

Pokud se jí to podaří, měly by opravy začít co nejdříve. Naděje je znát i z vyjádření kněze Františka Koutného ze sousedního kostela svaté Maří Magdalény: „Dům samozřejmě nedělá pěknou reklamu, ale nám nepatří. Přivítal bych, kdyby se s tím začalo něco dělat. Věřím, že se dohodneme k oboustranné spokojenosti,“ doplnil.

V areálu bývalého kláštera mají vyrůst kanceláře, výstavní sály. Ve sklepeních, která se táhnou pod celou stavbou, například i vinný sklípek. Přestože firma nemohla budovu opravovat, snažila se ji alespoň staticky zajistit a průběžně opravovat střechu, aby do budovy nezatékalo. „Budova by měla sloužit obyvatelům Brna, počítá se ale i s využitím k administrativním a přednáškovým účelům,“ nastínila budoucnost budovy architektka Vlasta Loutocká.

/*json*/{"map":{"lat":49.192516307278,"lng":16.611644625664,"zoom":18,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Františkánský klášter

Byl postaven po r. 1650 náhradou za konvent na předměstí pod Petrovem, zbořený během švédského ohrožení města. Raně barokní kostel sv. Maří Magdaleny a františkánský klášter byly vybudovány patrně Ondřejem Ernou v letech 1651–1671. Koncem 17. st. byl areál rozšířen, r. 1748 byl konvent upraven a zvýšen o patro, snad za účasti Mořice Grimma.