Krnov se rozloučil s dirigentem Karlem Dospivou, který šířil lásku k české dechovce

Krnov - Ve věku 77 let zemřel Karel Dospiva, zakladatel a šéfdirigent Dechového orchestru mladých v Krnově. Na posledním rozloučení se s ním sešla česká dirigentská elita. A nechyběli samozřejmě členové orchestru nebo jeho kolegové z krnovské Základní umělecké školy.

Dechový orchestr mladých vychoval na šest stovek hudebníků. Pod taktovkou svého prvního dirigenta si přitom vybudoval pověst precizního souboru.

„Karel Dospiva, to byl jedinečný člověk a vynikající hudebník. To, co dokázalo za těch 50 let s mladými, to je nedostižné,“ tvrdí napříkald dirigent Janáčkovy konzervatoře Ostrava Karel Bria.

Zakladatel dechového orchestru při Základní umělecké školy Jeseník Vladimír Vraňovský také zdůrazňuje velký význam Dospivova působení. „Mohu říct, že tomu pánovi vděčíme za to, že jesenický orchestr se zařadil k těm nejlepším orchestrům v republice,“ říká Vraňovský.

Jeden ze zakládajících šlenů krnovského Dechového orchestru mladých Josef Hercig vzpomíná: „Pamatuji si, jak jsem jednou ve třídě u paní učitelky Malíkové seděl u klavíru a přišel pan Dospiva a řekl, já jsem tady nový ředitel, tady je málo kluků, budeš hrát na trumpetu a hotovo“,“ líčí Hercig.

Postrach soutěží. Tak vzpomínají dirigenti ostatních dechových formací na Dospivův orchestr mladých. Kam přijel, tam vítězil. A Krnov proslavil nejen v České republice, ale i v zahraničí. Setkal se i s anglickou královnou.

„Měli jsme krásný zájezd do Anglie, kde měl orchestr veliké úspěchy. Úspěšné byly pro nás festivaly v belgickém Nerpeltu, v Holandsku. Je toho opravdu hodně,“ vzpomíná Tlach.

„Jeho srdíčko působilo zázračným dojmem na všechny muzikanty, na všechny, kteří jsme byli kolem něho. Šířil lásku k k české muzice,“ dodává moderátor koncertů dechovky Jindřich Solovský.

Dechový orchestr mladých oslaví v květnu padesátileté výročí svého vzniku. Oslavy by měly být také hudební vzpomínkou na Karla Dospivu a jeho odkaz.