Jediná žena ze šestice dokumentaristů zatím nemá konkrétní představu, jaké téma bude v pátek pro Události v regionech zpracovávat. Toho, že vše od scénáře po realizaci vznikne během několika hodin, se ale nebojí. Těší se na to, že si přidělené téma bude moci natočit podle svého: „Je to pro mě režisérská výzva a zároveň bych ráda, aby se v mém příspěvku objevila hravost,“ prozrazuje dokumentaristka.
Jí samotné ve zpravodajství chybí sledování kauz v delším časovém úseku a výraznější redaktorské osobnosti. „Někdy jsou zprávy příliš sterilní, beznázorové, ale to ty naše páteční naštěstí být nemusí. Doufám, že v mém tématu se mi mimo informace podaří natočit i nadčasovost,“ uzavírá Erika Hníková.
Kromě Eriky Hníkové se na pátečním vysílání budou podílet další dokumentaristé – vedle Jana Gogoly ml. a Martina Marečka také vít Klusák, Peter Kerekes a Robert Kirchhoff.
Erika Hníková
Dokumentaristka Erika Hníková vystudovala dokumentární tvorbu na pražské FAMU. Už během studií byly její snímky několikrát oceněny. V roce 2001 dostala Čestné uznání na Ekofilmu a Cenu nadání Josefa a Marie Hlávkových za Čtyři kroky dvojpůlka, její absolventský film Ženy pro měny zaznamenal úspěch i v kinech.
Před dvěma lety zaujal její film Nesvatbov, v němž mapuje pokus starosty slovenské vesnice Zemplínske Hámre dát dohromady místní třicátníky. Vesnice pomalu vymírá a starosta, generál ve výslužbě, se s tím snaží bojovat všemi možnými prostředky. Výběrem tématu režisérka navázala na předchozí snímky Ženy pro měny a Sejdeme se v eurocampu. Vloni se vydala na cestu do Afghánistánu po stopách české pomoci. Diváci ve snímku Tři dary zjišťují, jaký význam může pro místní rodinu mít hejno slepic, tkalcovský stav a včelí roje.