Více než polovina dětí se stala obětí kyberšikany

Olomouc - Už více než polovina českých dětí se stala obětí kyberšikany. Alarmující výsledek zveřejnilo Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého v Olomouci. Výzkum probíhal na konci loňského roku. Odborníci se ptali téměř jedenácti tisíc respondentů ve věku od jedenácti do sedmnácti let.

Z nejnovějšího průzkumu Univerzity Palackého vyplývá, že se s kyberšikanou v roli oběti setkalo zhruba padesát sedm procent českých dětí a mladistvých. Nejčastější formou kyberšikany přitom byly verbální útoky. „Děti s tímto problémem mají velké zkušenosti a je to problém, kterému bychom se měli začít věnovat,“ myslí si Veronika Krejčí z Centra prevence rizikové virtuální komunikace. Odborníky ale překvapilo i množství dětí a mladistvých, kteří přiznali, že se na kyberšikaně už sami podíleli. Podle průzkumu jich bylo bezmála deset procent.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

„Místo toho, aby ten, kdo je postižený, tak si uvědomil rizika a nečinil to, tak se stává, že to kompenzuje a je na druhé straně,“ říká metodik prevence Lukáš Nápravník. Podle pracovníků Centra prevence rizikové virtuální komunikace je v případě kyberšikany důležitá pomoc dospělého. Tu by ale v případě potřeby vyhledalo jen malé procento dětí. Rodiče by proto měli vsadit na prevenci. „Bavit se o tom, co dělají na internetu, proč chodí na internet, co tam hledají,“ radí Veronika Krejčí. Kyberšikana je většinou spojená s psychickým týráním. Oběti jsou často uzavřené do sebe a o problémech s okolím nekomunikují. To může vést až k tomu, že situaci nezvládnou a rozhodnou se ji řešit například sebevraždou.