Lipník nad Bečvou bude mít cyklostezku napříč záplavovou zónou

Lipník nad Bečvou - Otazníky visí nad milionovou investicí v Lipníku nad Bečvou. Tamní radnice prosadila výstavbu zhruba tříkilometrového úseku cyklostezky, na kterou z evropských fondů získala více než devět milionů korun a další dva přidá z vlastního rozpočtu. Stezka ale povede kolem řeky - v místech, kde se každý rok vylévá voda. Hrozí tak, že při pravidelných záplavách dojde k jejímu poškození. Město však pochybnosti odmítá.

Chatová osada mezi Lipníkem nad Bečvou a Osekem. I tudy cyklostezka povede. Jenže právě tady se řeka dvakrát ročně vylévá z břehů. Při jarním tání ji zatarasí kry. Tam, kde má být trasa pro cyklisty, ty letošní roztály teprve nedávno. Další pravidelné záplavy tady přicházejí v červenci.

Druhé kritické místo je o zhruba sto metrů dál. Podle lidí prakticky nevysychá. I proto tady platí stavební uzávěra. Přestože se cyklostezky, která bude sloužit také jako obslužná komunikace pro auta Povodí Moravy, netýká, považují místní stavbu cyklostezky v tomto úseku za nesmyslnou. Česká televize dnes oslovila několik odborníků, kteří potvrdili, že investice v záplavové oblasti je vždycky problematická. Protože neznali konkrétní podmínky na místě, hovořili mimo záznam.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

 

Podle vedení města jsou ale obavy lidí zbytečné. „To jde v dostatečné vzdálenosti od koryta Bečvy a v podstatě, pokud to bude dobře zatlačené a stavba bude dobře udělaná, tak si myslím, že problém nebude,“ tvrdí místostarosta Lipníku nad Bečvou Pavel Šoltys. „Vycházíme ze zkušeností, které máme na levém břehu, kde je podobná cyklostezka v požadovaných standardech a tady to zaplavování nevadí. Naopak, ta cyklostezka, i když byla už podesáté zaplavená, tak má pořád stejnou kvalitu,“ říká mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová. Lipník dostal na stavbu cyklostezky peníze z fondů Evropské unie. Podle zástupců Regionálního operačního programu, který je rozděluje, je projekt v pořádku a miliony z evropských dotací si zaslouží. Stavba první části cyklostezky mezi Lipníkem nad Bečvou a Osekem začala v těchto dnech. Hotová by měla být v červnu. Náklady na ni dosáhnou jedenácti milionů korun.